Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Temmuz 2021

Lonca Teşkilatının Osmanlı Ekonomik Sistemi ve Toplum Yapısına Etkileri Neler Olmuştur?

Aşağıda Lonca Teşkilatının Osmanlı ekonomik sistemi ve toplum yapısına etkileri neler olmuştur kısaca olarak ele alacağız.

Lonca Teşkilatı’nın kurulması ticaretin belli bir düzen içinde yapılmasını sağlamıştır. Ticari faaliyetlerin güvenilir ve doğru bir şekilde yapılması Osmanlı ekonomik sistemi ve toplum yapısında da olumlu etkilere vesile olmuştur. Toplumda ticari faaliyetler meslek kazandırma kurslarına dönüşmüştür.

Lonca Teşkilatı’nın Osmanlı ekonomik sistemi ve toplum yapısına etkileri, fiyatlar belirlenmiş, ürünlerin kalite kontrolü yapılmıştır. Sosyal dayanışma ve yardımlaşma ortamı kurulmuştur. Meslek grupları belirlenmiş ve mesleki eğilim kursları verilmiştir. Esnaflar için bir borç sistemi kurularak ekonomik dengelerin korunması sağlanmıştır. Böylece Osmanlı’da ekonomik faaliyetler gelişmiş, toplumda meslek sahibi kişilerin sayısı artmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. duygu dedi ki:

    gerçekten özenle hazırlanmış kankiler, Lonca Teşkilatının Osmanlı Ekonomik Sistemi ve Toplum Yapısına Etkileri Neler Olmuştur? hemen yazdım, Muş okulları arasından birinciyim, bu arada kıskanmayın.

Yorum Yaz