Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2021

Lonca Teşkilatının Faydaları

osmanliTürk tarihine baktığımızda Osmanlı Devleti döneminde ve sınırlı da olsa diğer Türk devletlerinde de lonca teşkilatı kurulmuştur. Bu teşkilat günümüzde kurulmuş olan esnaf odalarının benzeri idi.

Diğer bir deyişle Lonca teşkilatı; Osmanlı Devletinin idari sisteminde kamu hizmeti için çalışmalar yürüten bir kurumdur ve lonca teşkilatının bir diğer ismi “Ahi Teşkilatı”dır.

Lonca teşkilatını meydana getiren teşkilat üyeleri yani loncalar meslek gruplarından meydana gelerek hiyerarşik bir yapı özelliği gösteren esnaf birlikleridir yani loncalar için o dönemin sivil toplum örgütleri de demek mümkündür.

Loncalar sayesinde esnaf kesiminin idaresi konusunda söz hakkı almışlardır. Loncaların yani esnaf birliklerinin başında “Şeyh” ya da “Esnaf Kethüdası” adı verilen kişiler bulunuyordu ve bu kişiler esnafların oy çoğunluğu ile seçiliyordu ve bu sonuçlar kadı tarafından kayda alınıyordu.

 

Lonca Teşkilatının Faydaları:

  • Lonca teşkilatı sayesinde esnaflar ve tüketiciler yani halk arasındaki ilişkiler bir düzene oturmuştur.
  • Lonca teşkilatı ürün fiyatlarını düzenlemiştir ve aynı zamanda üretilen ürünlerin de kalitesi artmıştır.
  • Lonca teşkilatlarında usta-çırak ilişkisi vardı. Böylece lonca teşkilatında yeni üyelere mesleki eğitimler verilerek mesleğe kazandırılmıştır.
  • Lonca teşkilatı sayesinde meslekler arasında bir dayanışma doğmuştur ve rekabet yerine birlik ve beraberlik içinde meslek grupları çalışmıştır.
  • Lonca teşkilatı ayrıca zor durumda olan esnaflara mesleğe teşvik etmek amacı ile kredi imkanı sağlamıştır.

Lonca Teşkilatı Faydaları Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz