Lonca Teşkilatı Kısaca

Lonca teşkilatı nedir, lonca teşkilatı amaçları konusunda sizlere bilgi vermek için bu yazımızı hazırladık.

Osmanlı Devletinde baskın bir şekilde uygulanan bu yöntem kamu hizmetlerini karşılamak amacıyla uygulanmıştır. Lonca teşkilatı, meslek gruplarından meydana gelmiştir ve hiyerarşik bir yapısı vardır. Lonca teşkilatı her ne kadar bir esnaf kurumu olsa da bu teşkilatın kurulması ile idarede söz hakkına sahip olmuştur. Hatta loncayı takip eden ve yöneten esnaf şeyhini ya da esnaf kethüdasını lonca teşkilatını oluşturan esnaflar seçerlerdi.

Lonca teşkilatının öncelikli görevi esnaf faaliyetlerini takip etmek ve ticarette istikrarı yakalamak olmuştur. Böylece mal ve hizmetlerin satışında ortak bir fiyat belirlenmiştir ve tüm esnaflar bu fiyata uymuştur.

Lonca teşkilatının ikinci görevi ise merkezi idare ile halk arasında orta yolu bulmak olmuştur. Örneğin, lonca teşkilatının başında bulunan Lonca şeyhleri hükümetin halka buyurduğu emirleri halka ilan etmişlerdir ve halkın bu kurallara itaatini gözlemlemişlerdir. Ayrıca lonca teşkilatı üyelerinden istenen vergiyi ise teşkilatı üyeleri aralarında paylaştırarak ödemişlerdir.

Lonca teşkilatının amacı;

– Öncelikle lonca teşkilatı üretimde uygulanması gereken kuralları belirlemektedir.

– Lonca teşkilatı esnaflara hammadde dağıtımı yaparken adaletli davranmayı amaçlamıştır.

Lonca Teşkilatı Kısa Bilgi Lonca Teşkilatı Özellikleri Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.