Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Aralık 2020

Lidyalılar Neyi Bulmuştur?

Aşağıda lidyalılar neyi bulmuştur kısaca olarak ele alacağız.

Lidyalılar, tarihteki en önemli uygarlıklardan biridir. Anadolu sathı üzerinde batı Anadolu coğrafyası üzerinde kurulmuşlardır. Ege denizinde hakimiyet kurmuşlardır. Lidyalılar kara ve deniz ticaretiyle uğraşmışlardır. Lidyalılar takasın gelişmesinde önemli bir yere sahiptir. Çok fazla ticaretle uğraştıklarından çok ileri gitmişlerdir.

Lidyalılar parayı bulan ilk uygarlıktır. Paranın kullanılması ticarette gelişmenin yaşanmasına neden olmuştur. Takasın ortadan kalkması, kıymetli madenlerin işlenmesi ve uygarlıklar arasında da kabul görmüştür. Lidyalılar parayı bularak ticaretteki bütün kuralların yeniden düzenlenmesini sağlamışlardır. Para, değerli eşyaların satılmasında ve alınmasında, tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin yapılmasında kullanılmaya başlanmıştır. Kısa sürede bütün uygarlık coğrafyasına yayılmıştır. Lidyalılar bu nedenle çok önemli bir uygarlıktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. melda dedi ki:

    yazanlara teşekkür ediyorum sayenizde ödevimi tamamladım, artı alacağım beğendim bu yazıyı. bu arada okulun en çalışkan ve güzel öğrencisiyim, kıskananlar çatlasın.

  2. ezgi dedi ki:

    Lidyalılar, parayı bulmuş geçen gün derste öğrendik. Bu sayede ticaret canlanmış takas yöntemi ortadan kalkmış. Daha doğrusu dünya ticaret mantığı baştan aşağı değişmiş.

Yorum Yaz