Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ocak 2021

Laiklik Nedir? Kısaca Tanımı

Aşağıda laiklik nedir kısaca tanımı kısaca olarak ele alacağız.

Laiklik, altı temel ilkeden biridir. Cumhuriyeti kuran en önemli ilkelerden biridir. Laiklik, din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması anlamına gelmektedir. Laiklik, 1937 yılında resmen anayasaya giren bir ilke olmuştur. Böylece Türkiye Cumhuriyeti, laik, sosyal ve hukuk devleti olma özelliğine sahip olmuştur.

Laiklik, devletin dinlere karşı tarafsız olması ve dinden bağımsız olması anlamına gelmektedir. böylece bütün dinlerin haklarının ve kurallarının uygulanması ve korunması gerekliliğine bağlı olarak devletin bunu sağlaması anlamına gelmektedir.

Devletin herhangi bir dinle bağlı olmadığını ve hükmetmemesini ortaya koymaktadır. Laiklik, kurumsal ve toplumsal olarak kabul edilen sosyolojik bir olgu olarak ortaya konmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Şeyma dedi ki:

    Merhaba herkese bu eğitim sitesi süper ötesi dikkatimi çekti, hemen yazıyorum Laiklik Nedir? Kısaca Tanımı Ödevimi yazdım bitirdim, on numara beş yıldız oldu. bu yazıyı hazırlayanlara teşekkürler, yakışıklı erkeklere selamlar :)

  2. duygu özaslan dedi ki:

    eh işte güzel demeyeceğim, çünkü Laiklik Nedir? Kısaca Tanımı mükemmel olmuş, bu arada Yalova güzeliyim, okulun da en zeki öğrencisiyim, kıskananlar patlasın.

  3. ceren dedi ki:

    sayenizde 2 artı aldım, Laiklik Nedir? Kısaca Tanımı işime yaradı ödevimde, ben Edirne kızları içinde en güzeli olarak yazıyorum, hem de çalışkanım, tembellere kapak olsun!

Yorum Yaz