Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Kasım 2020

Laiklik İlkesi, Türk Toplumuna Ne Gibi Yararlar Sağlamıştır?

Aşağıda laiklik ilkesi Türk toplumuna ne gibi yararlar sağlamıştır kısaca olarak ele alacağız.

Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran değerler arasında Atatürk İlkeleri de bulunmaktadır. Atatürk ilkeleri, laiklik, inkılapçılık, devletçilik, cumhuriyetçilik, milliyetçilik, halkçılık şeklindedir. Türkiye Cumhuriyet’înde ilk devrimler ilkelere bağlı olarak gerçekleştirilmiştir. Özellikle 1923 – 1928 arası laiklik ve 1928 – 1938 arası da laiklikle birlikte diğer ilkeler etkili olmuştur.

Laiklik ancak 1937 yılında anayasaya girmiştir. Laiklik sayesinde harf inkılabı yapılmıştır, şapka inkılabı yapılmıştır, kılık ve kıyafet inkılabı yapılmıştır, tevhidi tedrisat kanunu çıkarılmıştır ve medeni kanun çıkarılmıştır. Böylece çağdaş ve modern bir cumhuriyet ile Türklerin müreffeh yaşaması sağlanmıştır. Hiçbir baskı altında kalmadan egemenliğin halka verilmesinde laiklik önemli ölçüde etkili olmuştur. Muasır medeniyetlere ulaşılmasında bir araç olmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. hilal dedi ki:

    Laiklik ilkesi sayesinde dini kötü emelleri için kullanan tarikatların devlet işlerine karışması önlenmiştir. Devletin din olgusu daha güzel muhafaza edilmiş bence.

Yorum Yaz