Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Ekim 2020

Kuvayi Milliye Nedir Özellikleri Nelerdir?

Aşağıda kuvayi milliye nedir özellikleri nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Birinci Dünya Savaşı’nın ardından Anadolu sathında yeniden bir işgal girişimi başlamıştır. Bu işgale karşı savaştan geriye kalan gaziler, kadınlar ve çocuklar başta olmak üzere bir direniş hareketi başlatılmıştır. Bu direniş hareketinin gerçekleşmesinde milli azim ve kararlılık öne çıkmıştır.

Milli Mücadele yılları 1919 – 1922 yılları arasında etkin olarak sürdürülmüştür. Bu mücadelede görev alanlar Kuvayi Milliye ve düzenli ordu olarak bilinmektedir. Kuvayi Milliye, milli kuvvetler olarak silahlı halk grupları ve yerel halk direnişçileri olarak bilinmektedir. Bir yörede ya da şehirde yaşayan halkın silahlanarak yaşadığı yeri savunması söz konusu olmuştur.

Kuvayi Milliye’nin özellikleri şu şekildedir:

*Aralarında bir koordinasyon yoktur.

*Düşman ilerleyişini yavaşlatmıştır fakat durduramamışlardır.

*Milli Mücadele’nin örgütlenmesinde zaman kazandırmışlardır.

*İç ayaklanmaların bastırılmasında etkili olmuşlardır.

*Bazı bölgelerde ciddi direniş hatları oluşturmuşlardır.

*İmkansızlıklar içinde kadın ve çocuk olarak çalışma ve hizmet etme fedakarlığında bulunmuşlardır.

Kuvayi Milliye, milli bir kuvvet anlamına gelmektedir. Millet olarak direniş kuvvetlerinin oluşturulması Anadolu sathının müdafaa edilmesinde etkili olmuştur. İşgalin geri püskürtülmesinde birçok kahraman ve yiğit vazife almıştır. Vatan müdafaasını kendine bir görev bilen halk eline silah adına geçirdiği ne kadar alet varsa düşman üzerine yürümüş ve devletin ve milletin ırzına geçilmesine müsaade etmemişlerdir.

Kuvayi Milliye Nedir Özellikleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. bera dedi ki:

    Kuvayi Milliye; halk tarafından kurulmuş halkın yardımları ile donatılmış yine halk için savaşmış olan bir halk kurtuluş ordusudur. Kurtuluş Savaşına büyük katkıları olmuştur.

Yorum Yaz