Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ocak 2021

Kutup Ekosistemi Nedir

ayiktpDünya’nın sürekli kar ve buzla kaplı olan kutup alanlarında görülen iklim tipine “Kutup İklimi” adı verilmektedir. Kutup iklimi; kuzey kutbu dolaylarında, Grönland Adası’nın iç bölümlerinde ve Antarktika’da görülmektedir.

Kutup ekosisteminin sıcaklık ortalaması değerleri tüm sene oyunca sıfır deresinin altında olurken sıcaklık ise bu alanlarda genellikle -40 dereceye hatta -40 derecenin altına bile düşmektedir. Bu alanlardaki sıcaklık farkı ise 30 derece civarlarındadır. Kutup bölgelerinde güneşlenme süreleri oldukça fazladır ancak buna rağmen sıcaklık değerleri yükselmemektedir bunun nedeni ise güneş ışınlarının geliş açılarının bu alanlara eğik açılarla gelmesidir.

Kutup bölgelerinde sıcaklık değerlerinin düşük olması nedeni ile atmosfere karışan  nem oranı da oldukça azdır. Bu nedenle de yağışlar oldukça az ve kar şeklindedir. Kutup ekosisteminde yıllık ortalama yağış miktarı 200 mm dolaylarındadır. Bu nedenle de kutup iklimi aynı zamanda çöl iklimi özelliklerini taşımaktadır. Ancak kutup ikliminde zemin buzlarla kaplıdır ve bu nedenle de bu ekosisteminde bitki örtüsü bulunmamaktadır.

Kutup ekosisteminde yaşayan eskimolar hayvan derilerinden kendilerine kıyafetler yaparak bu kıyafetleri kat kat giymektedirler. Ulaşım ise köpeklere çektirilen kızaklar ile sağlanmaktadır. Halkın ise temel geçim kaynağı balıkçılıktır. Eskimolar balıkçılık yaparken buzu kazarak su altından balıkları çıkartmaktadırlar.

Eskimoların kendilerine yaptıkları buzdan evlere “igloo” adı verilmektedir. Bazı eskimolar ise buz yerine kendilerine soğuğa dayanıklı evler yapmaktadırlar.

Kutup Ekosistemi Vikipedi Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Bize Hemen Yazabilirsiniz. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. sema dedi ki:

    beğendim süper olmuş emeğinize sağlık, kutup ekosistemi kısa yazılmış istediğim gibi, bu arada sınıfın en çalışkanı benim, kıskanmayın :)

  2. Anonim dedi ki:

    Teşekkürler arkadaşlar

Yorum Yaz