Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2021

Kutlu Doğum Haftası İle İlgili Yazı

Bu yazımızda kutlu doğum haftası ile ilgili yazı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Kutlu Doğum Haftası, İslam peygamberi Hazreti Muhammed (s.a.v.)’in doğumunun kutlandığı bir haftadır. İslam dininde bir yeri yoktur. Fakat kültür olarak Peygamber (a.s.)’a ihtiramın bir tezahürü olarak insanların sosyal ilişkiler içerisinde birbirilerini ziyaret etmesi ve Peygamber (a.s.)’ı günden haline getirmeleri güzeldir.

Kutlu doğum, Hicri ve Miladi olarak iki farklı tarihte kutlanır. Hicri olarak Rebiyülevvel ayının 12’sinde doğan Peygamber (a.s.), Miladi olarak da 20 Nisan’da dünyaya gelmiştir.

Bu iki farklı takvim esasına göre kutlu doğum senede en az iki kez hafta şeklinde kutlanır. Kutlu doğum etkinliklerinde seminerler, paneller, konferanslar, sinema ve tiyatro gösterileri, kermesler, yardım faaliyetleri gibi icraatlar gerçekleştirilir.

Kutlu doğumun amacı, Peygamber (a.s.)’ın daha iyi tanınması ve anlaşılmasıdır. Bu bağlamda haftalar boyunca Peygamber (a.s.)’ın bütün yönlerini konu alan konuşmalar yapılır. Peygamber (a.s.) yetim bir çocuk olarak dünyaya gözlerini açmış, öksüz kalmış, amcasıyla yaşamış, çobanlık ve ticaret yapmış, güvenilir bir insan olmuştur.

40 yaşında peygamber olduğunda hayatta liderlikle birlikte bir sürü örnek teşkil etmiştir. Yetim olarak başladığı hayatında, devlet başkanı olarak da görev yapmıştır. Bu bakımdan en alt seviyeden, en üst seviyeye kadar bütün merhalelerden geçerek peygamberliğe ulaşmıştır.

Bu bize, Peygamber (a.s.)’da herkesin kendinden bir parça olarak örnek alması gereken bir nokta olduğunu haber verir. Kutlu doğum da bu şuuru kazandırır.

Kutlu Doğum Haftası İle İlgili Yazı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    ????????harika

  2. osman dedi ki:

    Kutlu doğum haftası için herkes elinden geleni yapmalı, bu özel günler coşku içinde kutlanmalı bence. Böyle bir yazı ile destek verdiğiniz için teşekkürler.

  3. nihal dedi ki:

    bu yazıyı yazan kimse eline sağlık çok iyi olmuş, ödevimde kullanacağım.

Yorum Yaz