Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Nisan 2021

Kutlu Doğum Haftası Hangi Gün

Kutlu doğum haftası hangi günler arasında hakkında bilgi kısaca, Kutlu doğum haftası hangi gün

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından 1989 yılında başlatılan Kutlu Doğum Haftası geleneği Hz. Muhammed’in, İslam peygamberinin hayatının anlaşılması için bir araçtır. Her yıl Hz. Muhammed’in doğum tarihinin miladi takvime göre yaklaşık karşılığı olan 20 Nisan tarihi, Kutlu Doğum Haftası’nın başlangıcı olarak kabul edilir ve buna göre çeşitli faaliyetler yapılır. 20 Nisan tarihi Türkiye’de Hz. Muhammed’in doğum tarihi olarak kabul edilmiştir ancak Hicri takvim ile Miladi takvim arasında birtakım farklılıklar bulunmaktadır. Yine de her sene 20 Nisan tarihi Hz.Muhammed’i anmak ve farklı yönleriyle hatırlatmak amacıyla Kutlu Doğum Haftası’nın başlangıcı olarak kabul edilmektedir.

Hz. Muhammed’in doğum tarihi kesin olarak bilinmediği için bu konuda çalışmalar yapılmıştır. Hindistanlı Müslüman bilim adamı Prof. Muhammed Hamidullah da bu konuda bazı araştırmalar yapmış ve hesaplamaları Hz. Muhammed’in doğum tarihinin 12 Rebiulevvel olduğunu göstermiştir. Bu da 17 Haziran 569’a denk gelmektedir. Hz. Muhammed’in doğum tarihi için en yakın tarihin bu olduğunu ifade etmiştir.

Bir başka araştırmacı Mısırlı astronom Mahmut Paşa el-Feleki, Hz. Muhammed’in 9 Rebiülevvel (20 Nisan 571) tarihinde doğduğunu ortaya koymuştur.

Kutlu_Dogum_Haftasi-2

Kutlu Doğum Haftası Hangi Gün Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz