Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri

14 Nisan – 20 Nisan 2013 Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri ve Programı

2012 kutlu doğum haftası etkinlikleri 

2012 yılı Kutlu Doğum Haftası Rabiülevvel ayı 12. Pazartesi gecesi, Miladi takvimde ise 20 Nisan 2012 tarihine denk gelmektedir.

Resmi açılış törenleri İstanbul’da gerçekleştirilecek hafta boyunca, terminal, otobüs durakları ve bilboardlara,ayet ve hadislerden oluşan afişler asılacak.

Yine o hafta İstanbul’da gerçekleştirilecek resmi açılış töreninde Başkanlığın Diyanet’in internet sitesi ve uydu üzerinden kapalı devre televizyon sistemiyle canlı yayınlanacak.

Hafta dolayısıyla ”Hz. Peygamber ve Kur’an” ile ”Kur’an ve Evrensel Mesajı” konularının ele alındığı iki sempozyum düzenlenecek.

”Hz. Muhammed ve Kur’an Sempozyumu” Muğla’da 15-16 Nisan’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Yurt içi ve yurt dışında birçok konferans ve panel düzenlenecek. Kocatepe Camisi avlusunda 16 Nisan Cuma günü Kutlu Doğum Aşı dağıtılacak.

Yüce dinimiz, huzurlu ve mutlu dünyanın en büyük hayat kaynağıdır. Bu noktadan hareketle dini tefekkürü cami dışına taşırmak, değerli ilim adamlarımızın araştırmalarını ve düşüncelerini halka aktarabilmek için Mevlid kandilini hayırlı bir vesile telakki eden Türkiye Diyanet Vakfı, yüzyıllar önce bir ilim ve kültür bayramı şeklinde kutlanan Mevlid geleneğini canlandırmayı amaçlamıştır. Bu düşünce ile Peygamberimizin doğum gününü içine alan haftayı, “Kutlu Doğum Haftası” olarak ilan etmiştir.

Kutlu Doğum Haftası programlarında yer alan faaliyetler

— Yine her yıl olduğu gibi bu yıl da “İslâmi Araştırmalar Ödülü” yarışması gerçekleştirilecektir.
— Türkiye genelinde “İslâm ve Çalışma” konusunda panel ve konferanslar düzenlenecektir.
— Yine bu yıl Üniversite gençliğinin katılacağı “Açık Oturum”, lise gençliğinin katılacağı
“Münazara” ve bütün gençlerimizin katılabileceği “Şiir ve Müzik Şöleni” düzenlenecektir. Bu şölende gençlerin ilgi gösterdiği şairler şiir okuyacak, ses sanatçıları ve ozanlar da bestelerini Seslendireceklerdir.
— Geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da Kutlu Doğum Haftası yurtdışında da çeşitli etkinliklerle kutlanacaktır. Bu sene Bakü, Osh ve Aşkabat’da mahallindeki ilahiyat fakültelerinin öğretim üyelerinden 3’er kişi, Üsküp, Bahçesaray, Kosova ve Kıbrıs’ta ise Türkiye’den gönderilecek 2’şer kişilik ekiplerce, Kazan’da ise Moskova Din Hizmetleri Müşaviri ve Türkiye’den gönderilecek bir temsilcinin katılımı ile panel ve konferanslar düzenlenecektir. Ayrıca Avrupa ülkelerinde Kutlu Doğum Haftası programları icra edilecektir.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.