Kusma Oruç Bozar mı?

Kusma Oruç Bozar mı?

Kusma Oruç Bozar mı?

Detaylı Açıklama:

Kusma orucu bozar mı sorusu, Ramazan ayında oruç tutan kişilerin sık sık sorduğu bir sorudur. Kusma orucunun bozup bozmadığı konusunda farklı görüşler bulunmaktadır.

İslam dini açısından, kasıtlı olarak yapılan kusmalar orucu bozar. Ancak istem dışı oluşan kusmalar orucu bozmaz. Bunun sebebi, istem dışı oluşan kusmaların kişinin iradesi dışında gerçekleşmesidir. Bu durumda kişinin orucu geçerlidir.

Bununla birlikte, kişinin kusma sonrasında ağzına gelen tatlı veya tuzlu su gibi şeyleri yutmaması gerekir. Eğer kişi bunu yaparsa orucu bozulmuş olur.

Sonuç olarak, istem dışı olarak kusma orucu bozmaz. Ancak kişinin kusma sonrası ağzına gelen şeyleri yutmaması gerekir.

İstemli Kusmaların Orucu Bozması:

İslam dini açısından, kasıtlı olarak yapılan kusmalar orucu bozar. Yani, kişi isteyerek veya bilerek kusarsa, orucu geçersiz hale gelir. Bu durumda, oruç tutan kişinin kusması orucunu bozduğu için, o günün orucunu yeniden tutması gerekir.

İstemsiz Kusmaların Orucu Bozmaması:

Ancak, istem dışı olarak kusmalar orucu bozmaz. İstem dışı olarak kusmak, kişinin iradesi dışında gerçekleşen bir durumdur. Örneğin, yemek yedikten sonra midenin rahatsızlanması veya bir hastalıktan dolayı meydana gelen kusmalar istem dışıdır.

Bu durumda, kişinin orucu geçerli olur ve o günün orucunu yeniden tutması gerekmez. Ancak, kişinin kusma sonrası ağzına gelen şeyleri yutmaması gerekir. Çünkü bu durumda, yutulan şeyler orucu bozar ve o günün orucu yeniden tutulması gerekir.

Sonuç:

Kusma orucu bozar mı sorusunun cevabı, istemli veya istemsiz olarak gerçekleşen kusmalara göre değişir. İstemli kusmalar orucu bozar ve o günün orucu yeniden tutulması gerekirken, istem dışı olarak gerçekleşen kusmalar orucu bozmaz. Ancak, kişinin kusma sonrası ağzına gelen şeyleri yutmaması gerektiği unutulmamalıdır.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.