Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Şubat 2021

Kuruluş Dönemi’nde, Osmanlı Devleti, Neden Düzenli Bir Ordu Kurmak İstemiş Olabilir? Açıklayınız.

Aşağıda Kuruluş Dönemi’nde, Osmanlı Devleti, neden düzenli bir ordu kurmak istemiş olabilir açıklayınız kısaca olarak ele alacağız.

Osmanlı Devleti’nde ilk düzenli ordunun kurulması Orhan Gazi zamanında olduğu bilinmektedir. Ordunun yaya ve atlılardan kurulması belli bir ordu sisteminin, savunma ve hücum organizasyonun olduğu bir yöntemin benimsenmesi anlamını taşımaktadır.

Kuruluş döneminde askeri orduların düzenli olarak kurulması ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Devletin savunulması, vatan topraklarının korunması ve fetihlerin gerçekleştirilerek ülke topraklarının genişlemesi için düzenli ordunun varlığına ihtiyaç duyulmuştur.  Böylece merkezi otoritesi güçlü, siyasi, idari, iktisadi bakımdan en iyi şekilde oluşturulmuş bir devletin askeri gücünü etkin kullanması amaçlanmıştır. Düzenli orduların kurulmasının ardından da fetihler hızlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. nehir dedi ki:

    gerçekten özenle hazırlanmış kankiler, Kuruluş Dönemi’nde, Osmanlı Devleti, Neden Düzenli Bir Ordu Kurmak İstemiş Olabilir? Açıklayınız. hemen yazdım, Mardin okulları arasından birinciyim, bu arada kıskanmayın.

  2. tuğba dedi ki:

    sayenizde 2 artı aldım, Kuruluş Dönemi’nde, Osmanlı Devleti, Neden Düzenli Bir Ordu Kurmak İstemiş Olabilir? Açıklayınız. işime yaradı ödevimde, ben Trabzon kızları içinde en güzeli olarak yazıyorum, hem de çalışkanım, tembellere kapak olsun!

Yorum Yaz