Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Temmuz 2018

Kurtuluş Savaşı’ndan Önce Yurdumuzun Durumu Nasıldı

Kurtuluş Savaşı döneminden önce, Avrupa’da Avusturya-Macaristan İmparatorluğu veliahtının bir Sırp fanatiği tarafından öldürülmesi sonucunda tüm Dünya ülkelerinin katıldığı geniş çapta bir savaş başlamıştı. Bu savaşın asıl nedeni, Avrupa’daki emperyalist devletlerin topraklarını genişletme, yeni ham madde kaynaklarına ulaşma ve kendisine sömürge devletler edinme çabasıdır. Bu sebepten dolayı Dünyanın bir çok bölgesinde güçsüz bulunan birçok devlet, güçlü devletler tarafından işgale uğramıştır.

O zamanlarda girdiği 1. Dünya Savaşı’ndan yenik olarak çıkan Osmanlı Devleti’nin geniş ve zengin nitelikte olan toprakları, kazanan taraf olan İtilaf Devletlerinin iştahını kabartıyordu. Bu yüzden zayıf düşmüş Osmanlı Devleti’nde karışıklıklar çıkartarak, işgaller yaparak devlet toprakları güçlüler arasında paylaşılmaya başlamıştı. Mondros Ateşkes anlaşması ile Osmanlı Devleti’nin tüm orduları dağıtılmış, bütün silahlarına el konulmuş ve haberleşme, ulaşım sistemleri düşman ülkelerin eline geçmişti. Bunun yanında Osmanlı, yıllardan beri içerisinde bulunduğu savaş yüzünden ekonomik anlamda çökmüş, halk karnını doyurmak için dahi zorlanır hale gelmişti ve ülkenin her tarafı işgale müsait bir hal almıştı. Osmanlı’nın bu durumundan faydalanmak isteyen devletler, kendi aralarında Sevr Antlaşması ile Osmanlı topraklarını paylaşmıştı. Geriye sadece bu durumu Osmanlı padişahına kabul ettirmek kalıyordu.

Ancak kısa bir süre içerisinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde yeniden uyanışa geçen Türk milleti, sahip olduğu tüm imkanları kullanarak ve Dünya tarihinde daha önce görülmemiş bir birlik ve beraberlik içerisinde, düşmanları ondan çok daha avantajlı olmasına rağmen hepsini yurttan sürüp, Osmanlı Devleti’nin küllerinden modern, çağdaş bir cumhuriyet yönetimi kurmayı başarmıştır.

Kurtuluş Savaşı’ndan Önce Yurdumuzun Durumu Nasıldı Adlı Yazımızla İlgili Yorumlarınızı Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    Hıç bir şey bulamıyorum yazmiyo düzgün bir şey

Yorum Yaz