Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Şubat 2021

Kurtuluş Savaşı Cepheleri İle Komutanları

Kurtuluş Savaşı Cepheleri ve Kurtuluş Savaşı Cephelerinin Komutanları. Kurtuluş Savaşı Cepheleri Ve Komutanlarıyla ilgili bilgiler kısaca özet

İç Cephe 
1920 senesinde Kurtuluş Savaşı ve bu esnada isyan başlatan ve yağmaya çabalayan, bozguncuları, askerin olan silahları ve cephanelikleri çalanları, ajanları, askerden kaçanları, Ulusal Direnişi durdurmak için protestolar düzenleyenleri cezalandırmak amacıyla İstiklal Mahkemeleri oluşturuldu.

Ağustos 1921 tarihinde Tekalifi milliye Kanunları duyuruldu ve millet kendine düşen görevleri yapmaya itildi.

Kimisi Anadolu’nun bir kısmında yeni devlet oluşturmak isteyen, kimisiyse saltanat ve hilafet taraftarı olanlarca oluşturulan ayaklanmalar durduruldu. Devlet genelinde Ermeni ve Rum toplumların dış ülkelerden yardım aldıkları ayaklanmaları da iyice yayılmadan durduruldu.

Doğu Cephesi 

Komutanı:Kâzım Karabekir

Dünya Savaşının bitiminde Kuzeydoğu cephesi Müttefik uluslarının isteği gereğince 1914 Osmanlı-Rus sınırına geriledi. Bu sınır Ardeşen-Yusufeli-Oltu-Bayezit hattı üzerindeydi. Sınırın diğer tarafında 1918 yılında Ermenistan Demokratik Cumhuriyeti oluşturuldu.

1920 yılının eylül ayında Türk-Rus anlaşmasının yapılmasının ardından 28 Ekim 1920 tarihinde Kâzım Karabekir yönetiminde saldırıya başlayan Türk askerleri, 10 gün devam bir saldırı sonucunda Ermenistan Devletini net bir mağlubiyete uğrattı. Bu saldırıda Türkler 46 şehitle savaştan çıktı. 1 Aralık tarihinde yapılan Gümrü Antlaşması ile Türkler ve Ermeniler arasındaki sınır, 1878 yılının öncesinde olan Osmanlı-Rus sınıra geriletildi. Bu sınır, şu anki Türkiye-Ermenistan sınırı ile aynıdır. 2 Aralık tarihinde Kızıl Ordu Ermenistan topraklarını ele geçirerek egemen Ermenistan Devletini sona erdirdi.

Güney Cephesi 

Komutanı:Ali Saip (Ursavaş) Bey

Türk-Fransız Cephesi yada Güney Cephesi Kurtuluş Savaşı ulusal güçlerinin Fransız lejyoner kuvvetleri (Fransız, Cezayir ve Ermeni Askerlerini içeren) karşısında verdikleri direnişin yeridir. İngilizler Musul, İskenderun, Kilis, Antep, Maraş,Elbistan ve Urfa’yı ele geçirdiler. Fransızlar ise Adana, Mersin ve Osmaniye’yi işgal altına aldılar.

İşgalin bitiminin ardından Molla Mehmet Karayılan yaklaşık 6400 şehit vererek Fransızlara kendi askerlerinin on yada 20 katı bir şehir verdi ve bu sayede Karayılan Antep şehrinde efsanevi birine dönüştü.

Maraş’ta, Sütçü İmam’ın liderlik ettiği direnişin ardından  Maraş şehrinde barınayan düşman topluluklar bu ilimizi bırakıp gitmek mecburiyetinde kaldı  (12 Şubat 1920). Urfada ise Ali Saip (Ursavaş) Bey tarafınca yönetilen ulusal direniş zaferle noktalandı. Fransızlar 11 Nisan 1920 tarihinde bu ilimizi terk ettiler.

Antep ulusu 1 Nisan 1920 tarihinde Fransızlar karşısında isyan ettiler ancak başarısız oldular  ve 9 Şubat 1921 tarihinde pes ettiler. Meclis, Fransa ile Ankara Anlaşması yaparak Güney Cephesini noktalamak mecburiyetinde kaldı.

Batı Cephesi

Komutanı:İsmet İnönü

Burada yapılan savaşlar,İzmir-Balıkesir-Kütahya-Eskişehir bölgesinde yapıldı. Müttefik ülkeler tarafınca 18 Nisan 1920 tarihinde Paris’in Sèvres kentinde imzalanan Sevr Antlaşması Türkiye’den mühim bazı şehirlerin ele geçirilmesi ve Türk ulusunun düşman devletler kontrolünde bir tür yarı-bağımsız seviyede idare edilmesi düşünülüyordu. Türklerin bu anlaşmayı imzalamayı Mısak-ı Milliye’ye karşı gördükleri için müttefikler, Yunan askerlerini Anadoluya naklettiler. Temmuz ayında Bursa, Ağustos’ta Uşak Yunanlılar tarafınca ele geçirildi. Senenin sonunda Yunanlar Eskişehir ve Kütahya’yı tehditlerle boğdu. Bu esnada çıkan Çerkez Ethem ayaklanması Türk direnişini zora düşürerek, Yunanlıların topraklarda ilerlemesine neden oldu.
Batı Cephesi generalliğine İsmet Bey, Ocak 1921 tarihinde Birinci İnönü Savaşı ve Mart 1921 tarihinde ise İkinci İnönü Savaşı sayesinde Yunan işgalini duraklattı. İnönü Savaşları galibiyetleri, ulusal ordu planlarının başarıya ulaştığını göstererek meclis kabinesinin gücünü ve saygınlığını arttırdı, Ulusal Direnişi olan inancı güçlendirdi. 27 Mart tarihinde Afyonda mağlup olunması bu kazançları biraz azalttı ancak tamamen bitiremedi. Temmuz 1921 tarihinde Yunan askerleri Garp Cephesi ordularını Kütahya-Eskişehir Savaşlarında mağlup ederek sona erdirecekken, yönetime kendisi geçen Mustafa Kemal ve Fevzi Paşa, Türk ordularını hızla geri alarak Sakarya Nehri dolaylarına getirdiler.

Fakat 23 Ağustos – 13 Eylül tarihleri civarında devam eden Sakarya Meydan Savaşı ile Yunan saldırısı geri itildi. Bu galibiyet sayesinde Mustafa Kemal Paşa’ya müşir (mareşal) ünvanı ve Başkumandanlık kazandırıldı.

En sonunda 26 Ağustos 1922 tarihinde Afyon doğusundaki karargahından saldırı düzenleyen Türk askerleri, 30 Ağustosta Dumlupınar Meydan Savaşında Yunan askerlerini net bir mağlubiyete uğrattı. Hepsi yerle bir olan Yunan savunmasının terk ettiği Ege toprakları birkaç gün civarında Türklerin himayesine geçti ve 9 Eylül tarihinde Türk askerleri İzmir topraklarına gelerek Yunanları tamamen ülkeden kovdu.

Kurtuluş Savaşı Cepheleri Komutanları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen İletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Gizli dedi ki:

  Abi kısa demişsiniz uzun yazmışsınız

 2. Arda kerem dedi ki:

  Çok güzel olmuş , kim yazdıysa ALLAH ondan razı olsun.

 3. Mehmet dedi ki:

  Güzel teşekkürler ödevim için işime yaradı yazanların eline sağlık mükemmelsiniz.

 4. eylem dedi ki:

  Muhtemelen kuzeyde savaş olmadığı içindir.

 5. hasan dedi ki:

  TEŞEKKÜR EDERİM ÇOK YARDIMCI OLDUNUZ

 6. sude dedi ki:

  hazırlayana teşekkürler çok iyi olmuş kurtuluş savaşı cepheleri nelerdir kısa ve öz birçok siteden iyi ödevim bitti.

 7. Kitqp kurdu dedi ki:

  Çoook teşekkür ederim . Odevime yardımcı oldunuz. ?

 8. Anonim dedi ki:

  Sizden hiç memnun değilim çünkü kuzey cephesini aradım ama bulamadım çünkü onu koymamışsınız

  1. Anonim dedi ki:

   Kuzey cephesi di
   ye birşey yaok ki

  2. eylem dedi ki:

   Muhtemelen kuzeyde savaş olmadığı içindir.

 9. Buse dedi ki:

  sınav için harika kopyalar alabilirim . ama ne gerek var çalışmak varken . buradan kopya çekenlere selam ! allah kolaylık versın . bence gidin bir çalışın sizin bilgilere gelince harika bilgiler amaaaaaa bazı sitelerde farklı gösteriyor . ben genede araştırma için hep size geliyorum ve doğru oluyor. SİZE GÜVENİYORUM ..

 10. İzmihal SOLAK dedi ki:

  Bazı kaynaklarda doğu cephesi ile güney cephesi komutanını Kazım Karabekir Olarak aynı gösteriyor
  Şimdi hangine inanacağımı kestiremiyorum
  İnternet ortamı bilgi çöplüğü İŞE YARAR BİŞEY BULMAK
  SAMANLIKTA İĞNE ARAMAK GİBİ
  SİZE GÜVENİYORUM

  1. Anonim dedi ki:

   Doğu cepesinnin komtani kazım karabekir sen öbürlerine inana arkadaş

 11. Ezel dedi ki:

  Süper şu anda istediğim bilgiye ulaşmış durumdayım çok teşekkürler ☺??

Yorum Yaz