Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Aralık 2021

Kurt Seyt ve Shura Özeti

Kurt seyt ve shura özet hakkında bilgi kısaca, Kurt seyt ve shura özeti, Kurt seyt ve shura kitap özeti

Star Tv ekranlarında martta başlayacak Kurt Seyit ve Şura aslında Nermin Bezmen’in bir romanı. Romanda kullanılan isim de gerçekte Kurt Seyt ve Shura. Dizi merakla beklenedursun kitabın özeti aşağıda yer almaktadır.

Kurt Seyt ve Shura Kitap Özeti

Kurt Seyt ve Shura 1924 baharında ayrıldıktan sonra Kurt Seyt eşi Mürivet ile yeni bir hayat kurar. Lokantacılık yaparak geçimini sağlar ve Beyoğlu’nda Kırım Lokantası adında bir lokantayı işletmeye başlar. Kurt Seyt eşiyle birlikte Beyoğlu’nda oturmaktadır. Ancak o dönemde çok canlı akan bir hayata sahip Beyoğlu’nu ikisi de pek sevememiştir. Eşi hamile kalır ancak hayatları aynı şekilde devam eder. Eşinin doğumu yaklaşırken eşinin annesi Emine de genç çiftin evinde kalmaya başlar.

Mürivet’in annesi Emine’nin eve yerleşmesiyle evde huzursuzluk baş gösterir. Bu arada Kurt Seyt’in eşi de doğum yapar ve adını Leman koydukları bir kız çocukları olur. Kurt Seyt küçük kızının da doğmasıyla evde kendini yalnız hisseder ve her geçen gün evden biraz daha uzaklaşır. Eşi Mürivet ise kocasını evine döndürmek için elinden geleni yapar. Mürivet’in annesi Emine de evde çıkan huzursuzluklardan dolayı evden ayrılır ve diğer kızları Fikriye ve Necmiye ile birlikte ayrı bir evde kalmaya başlar. Tam da bu sıralarda yaz mevsimi başlamaktadır ve lokantanın işleri düşmeye başlar. Kırım Lokantası’nı kapatan Kurt Seyt, lokantasının bir müşterisi olan Yorgo’nun teklifiyle başka bir iş kurmaya karar verir. Rum Yorgo, Seyt’e birlikte gazino açmayı teklif etmiştir. Sonuçta ikisi birlikte Caddebostan’da deniz gazinosu açar. Ancak böyle bir hayatın içinde hiçbir zaman bulunmamış olan Kurt ve Mürivet yaz bitiminde Caddebostan’ı terk ederler.

Kurt, Caddebostan’dan ayrılmak istediği dönemde ortağı Yorgo ile anlaşamaz, bazı tartışmalar yaşarlar. Tüm mal varlığını burada kaybeden Seyt temizlik işlerine başlar. Eline geçen parayla kalan parasını birleştirir ve Ağa Camii’de bir lokanta açacak kadar para elde eder. Kurt Seyt’in asıl hedefi Amerika’ya gitmektir. Ağa Camii’de açtığı lokantada kazandığı paraları bu amaç için kullanacak ve Leginatsa’ya başvuracaktır. Leginatsa, Rusya’dan Türkiye’ye göç eden kişilerin Avrupa ve Amerika’ya geçebilmesi için kurulmuş bir kuruluştur. Bu lokantada biriktirdiği paralarla sonunda Leginatsa’ya başvurabilir. Karısına da başvuru yaptıktan sonra haber verir. Seyt’in hayali olan bu duruma Mürivet çok büyük tepki gösterir. Bu nedenle de Amerika’ya gitmekten vazgeçmek zorunda kalır. Gitme sırası onlara geldiği halde gidemezler. Leginatsa’ya bütün biriktirdiği parayı verdiği için yine parasız kalmıştır Kurt Seyt. Lokantayı işletemez hale gelir ve başkasına devretmek zorunda kalır. İşsiz kalan Seyt kayınvalidesinin yakınında bir yere taşınmak zorunda kalır. Parasız kaldığı için de hazır para yemektedir. Mürivet ise burada ikinci kez hamile kalmıştır ancak Seyt’in bundan haberi yoktur.

Hem Ssyt’in hayallerini gerçekleştirmesine engel olan hem de hamileliğini gizleyen Mürivet, birden hamile olduğunu Seyt’e söyleme ihtiyacı hisseder. Seyt daha önceden haber vermediği için karısına çok kızar. Kendisini aptal yerine konmuş gibi hisseden Seyt, Mürivet’in çocuğu aldırmasını ister. Mürivet doktora çocuğunu aldırmak için gider ancak bunun mümkün olmadığını öğrenir ve Kurt Seyt’e doktorun söylediklerini iletir. Kurt Seyt de işsiz haline bir son vermek için arayışa girer. Gaz satmaya başlar ve bu şekilde para kazanır. O işini oturtmakla uğraşırken ikinci çocukları doğar ve Şükran adını verirler. İki çocuklu bir aile haline gelince maddi açıdan büyük sıkıntılar çekmeye başlarlar. Beyoğlu’nda olduğu bir gün Kurt Seyt bir arkadaşıyla karşılaşır ve kimseye haber vermeden arkadaşıyla birlikte Veli Efendi’ye çalışmaya gider. Kocasını kaybeden Mürivet perişan olmuştur; ancak kocasından hiçbir iz yoktur. Aziz Çavuş adında bir adam Kurt Seyt ile ilgili Mürivet’e haber getirir. Mürivet kocasının nerede olduğunu öğrenmenin sevinciyle dolar.

Mürivet zaman zaman Aziz Çavuş’tan Kurt Seyt’in haberlerini almaktadır. Kurt Seyt’in Mürivet’i yanına çağırdığı haberi Mürivet’e ulaşınca, Mürivet hemen annesini ve çocuklarını da alarak kocasının yanına gider. Sonra tekrar ailecek geri dönerler. Kurt Seyt lokantacılığa devam eder. Akrabası Yahya yardım eder ve bir miktar para biriktirerek Küçük Bursa Sokak’ta yeni bir lokanta açar. O dönem kışı çok iyi bir kazançla geçirmiştir Kurt Seyt. İşlerini genişletmeye karar veren Seyt yazın Altınkum’da plaj-restoran kurmak için Mehmet ve Osman Beyler ile görüşür ve restoranı devralır. Yaz sezonunun başlaması ile işletmeyi açan Seyt tüm sorumlulukların altından tek başına kalkar. Tüm umudunu buraya bağladığı için işin tutması için elinden geleni yapar.

Tomas adındaki arkadaşı ile Tarabya’da Maksim gazinosunu açmaları yazın başlangıcına denk gelir. Tanındık bir eğlence merkezi haline gelen gazino gelir durumlarını iyice düzeltmiştir. Ancak huzurları kaçmaya başlamıştır. Kocasının çok içtiğini bahane haline getiren Mürivet sürekli dert yakınmaktadır. Kurt Seyt ise içki sayesinde geçmişe hem yakın hem uzak kalmayı başarmaktadır. İçki en iyi arkadaşlarından olmuştur. Kurt Seyt tüm bu çatışmaların sonucunda işi devralır.

İş az bir süre sonra tutar fakat ahali bundan rahatsızdır. Acıçeşmeler’e inen bir sokak üzerinde açtığı lokantayı bu işten elde ettiği gelir ile açmıştır. Mürivet’in tam bu araya denk gelen rahatsızlığı durumlarını yine dara sokar ve dahası lokanta kapatılmak zorunda kalınır. Mürivet iyileştiğinde Kurt Seyt kibrit fabrikasında işe başlamıştır. Burada çalışmaya devam edemeyeceğini anlayana kadar yeni yerleşim yerleri olan Büyükdere’de kalırlar.

Lokanta’da işler kötüye gittiğinden sebep Kurt Seyt lokantayı satmak zorunda kalır. Kurt Seyt daha sonrasında yıkkın bir halde evden iyiden iyiye uzaklaşmaya başlar çünkü sadece Mürivet’in gelirine kalmışlardır. Kocasını uzun bir müddet arayan Mürivet nafile Kurt Seyt’i bulamaz. Çünkü kendisi uzaklarda, Zonguldak’taki bir kömür madeninde işçilik yapmaktadır. Ancak burada para biriktirdikten sonra evine dönen Kurt Seyt aileyi bir araya toplamayı başarır. Bu para ile tekrar Acıçeşme’de lokanta açar fakat bu sefer daha küçüktür.

Yaz geldiğinde işler yine düzelmeye başlar. Florya’daki tren istasyonunun arkasında kalan bir araziyi akrabası Yahya’nın yardımıyla kiralayan Kurt Seyt plajlarda soğuk yiyecek ve içecek satmaya başlamıştır. Lokantada ise akşamları bir eğlence ortamı yaratılmıştır. Lokantaya Mustafa Kemal de sıklıkla gelmektedir. Kafkasya havasının hakim olduğu burası Mustafa Kemal’in hayranlığını kazanmıştır. Fakat sonradan tren istasyonunda geçirdiği büyük bir kaza ile kol, bacak ve kaburgaları kırılan Kurt Seyt için işler yine ters gitmeye başlamıştır. Bacaklarının kesilmesi gerektiğini söylerler fakat o ucunda ölüm bile olsa bunu kabul etmez.

Tüm yaralarını kırıkçı bir kadın iyileştirir. Sonrasındaki bir kış birikmişi olan para ile geçer. Florya’daki aynı araziyi bir sonraki yaz tekrar kiralamıştır. Eski işinde çalışmaya başlayan Kurt Seyt 1932 senesinin 16 Haziran gününe gelindiğinde heyecanla doludur. Çünkü nüfus cüzdanlarına T.C. vatandaşı oldukları ve soyadları yazılacaktır. Çalışma izinleri bitmeye yüz tutan Rusya göçmenleri Florya bölgesinden ufaktan kaçmaya başlamıştır.

Avrupa ve Amerika’ya gitme amaçları olduğundan vatandaşlık almazlar. Yaz bittiğinde birikmişlerinden yemeye devam ederler. Tifoya yakalanan kızları Şükran sebebiyle hazır paraları suyunu çeker. Hasan Kopsel, Kurt Seyt’in arkadaşı, onlara yardım eder ve borç verir. Kayseri’den getirdiği halıları bu para ile alan Seyt bunları satmaya başlar. İyi bir miktar para kazanır. İstanbul’a 1938 yazında kızları ile birlikte giden Mürivet annesini buraya bırakır.

Yaz bitince Mürivet geri döner. İyi para kazanmaya başlamış olan Kurt Seyt’in kızı da iyiden iyiye güzelleşmiştir. 10 Eylül günü Almanya Polonya’yı işgal edince gene kara günler baş göstermiştir. Ankara’nın yiyecek isteği Kurt Seyt tarafından karşılanmaktadır. Sıkıntılı günlerde olan Seyt’in kızı Leman iyice güzelleşmiş ve Sabahattin isimli gençle yaşamaya başlamıştı.

Nişanlanan Leman’ın dünya evine girişi 21 Kasım sıkı yönetimi zamanına denk gelmişti. Kayseri’den malzemeleri alan Seyt Ankara’ya dönmekteyken tren yoluna çığ düşer ve yolda kalırlar. Bir kadın çocuklarıyla soğukta kaldığından onlara acır ve paltosunu verir. Hayatındaki bir kırılma noktası o an gerçekleşir çünkü zatürreye yakalanır. Zatürre sebebiyle hayatı bir daha düzene giremez.

Hiç iyileşemez. İstanbul’a döndüklerinde hala hastadır ve tedavi masrafları Leman’ın eşinen karşılanmaktadır. Bu durum onun yaşama isteğini köreltir. Hayat bağları kopan Seyt 1945 senesinin 25 Ekim gününde hayata devam etmek istemez ve intihar eder.

 Kurt Seyt ve Shura Özeti Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. kubilay dedi ki:

    bu özet kurt seyt shura mı?murka mı? bu işte bi yanlışlık var bence.

    .

Yorum Yaz