Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Haziran 2021

Küresel İklim Değişiminin Ekosistemler Üzerine Etkileri Nelerdir?

Aşağıda küresel iklim değişiminin ekosistemler üzerine etkileri nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Günümüzde çevre sorunları hızla artmaktadır. Çevre sorunları beşeri faaliyetler sebebiyle de gerçekleşmektedir. Çevre sorunlarının artması iklim değişikliklerine de neden olmaktadır. Küresel iklim değişikliklerinin temelinde endüstriyel üretim ve tüketim faaliyetleri gelmektedir. Bunun sonuçları da çevre kirliliğinin artmasına neden olmaktadır.

Küresel iklim değişiminin ekosistemler üzerinde de etkisi bulunmaktadır. Doğal faktörler olarak ekosistemi etkileyen iklim, canlıların hayat alanını etkilemektedir. Ekosistem canlı ve cansız varlıkların bir arada uyum içinde yaşadığı hayat alanlarıdır. Yeryüzü şekilleri, toprak özellikleri ve iklim çeşitliliği ekosistemler üzerinde etkili olmaktadır.

Ekosistemler canlı varlıkların adapte olduğu çevre koşulları nedeniyle şekillenmektedir. Eğer iklimde bir değişiklik olursa canlılık hayatını tehlikeye girer. Bu nedenle canlıların nesli tükenmeye başlar. Bazı canlıların canlılık faaliyetleri durur. Tür çeşitliliği olumsuz etkilenir.

Beslenme ve geçinme kaynakları olumsuz etkilendiği için olağan dışı ölümler gerçekleşmektedir. Bu nedenle de besin zinciri bozulmaktadır. Besin zincirinin bozulması türlerin yok olmasına neden olmaktadır. Ayrıca doğal denge ve döngülerin oluşması da aksamaktadır. Bu nedenle de canlılık olumsuz etkilenmektedir. Döngülerin gerçekleşmemesi dünyanın da zarar görmesine neden olur.

İklim değişiklikleri çevre sorunlarının başında gelmektedir. Çevre sorunları da çevre kirlilikleri nedeniyle oluşmaktadır. Çevre kirliliklerinin ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Küresel İklim Değişiminin Ekosistemler Üzerine Etkileri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Recep.k dedi ki:

    teşekkür ederim, tam istediğim gibi, küresel iklim ödevim kısa ve güzel olmuş, elinize sağlık, okulun en güzel kızı olarak yazıyorum, kimse kıskanmasın. :)

  2. fatma ayşe dedi ki:

    Bizi bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederiz……

Yorum Yaz