Kurbanlık Hayvanlarda Bulunması Gereken Özellikler Nelerdir?

Bu yazımızda kurbanlık hayvanlarda bulunması gereken özellikler nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Kurban, yakınlık anlamına gelen bir kavramdır. Kurban Bayramı, İslam’da Müslümanların Allah’a yakınlık kurması amacıyla yerine getirilen kurban ibadetinden adını almaktadır. Kurban Bayramı, akrabalık ilişkilerinin kurulması, yardımlaşma ve dayanışma ortamının oluşması için yapılmaktadır.

Kurban Bayramı, kurban ibadetinin yapıldığı bir bayram olarak kurban etinin ihtiyaç sahiplerine dağıtılması amacını taşımaktadır. Kurbanda yapılan ibadet olarak kurban kesmede, hayvanın eti ya da kanı Allah’a ulaşmaz. Yahut Allah’a ithaf edilemez. Allah’ın razı olduğu kulların samimiyeti, takvası ve yakınlığıdır. İhlas ve ihsan burada önemli olandır.

Kurban ibadetinin bazı şartları bulunmaktadır. Kurban kesmek için mükellef olmak gerekir. Nisaba malik olmak gerekir. Akıl baliğ olmak ve kurban kesecek zenginliğe sahip olmak gerekir. Kurban edilmesi gereken hayvanlar bellidir.

Koyun, keçi, sığır, manda ve deve kurban edilebilir hayvanlardır. Koyun ve keçi için bir yaşın dolması gerekir. Sığır ve manda için iki yaşın dolması gerekir. Deve için ise beş yaşın dolması gerekir. Hayvanların yaşını doldurması, hamile olmaması, sakat olmaması, ağma olmaması, boynuzun kırık olmaması, yarası olmaması, hasta olmaması önemlidir. Eğer bunlar varsa hayvanların kurban edilmemesi gerekir.

Kurbanlık hayvanların dişlerinin sökülmemiş olması gerekir. Asıl dişlerinin çıkmış olması gerekir. Hayvanlarda akıntılı bir yara olmaması gerekir. Kalıcı bir hastalıklarının da olmaması gerekir. Kurban ederken de dikkat edilmesi gereken şartlar vardır. Hayvana eziyet edilmemesi gerekir.

Kurbanlık Hayvanlarda Bulunması Gereken Özellikler Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.