Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Mayıs 2022

Kurban Neden Kesilir Niçin Kurban Keseriz?

Aşağıda kurban neden kesilir niçin kurban keseriz kısaca olarak ele alacağız.

Kurban kesmek, dini bir ibadettir. İslam dininde kurban kesmek Allah’a takva olarak daha yakın olma anlamı taşımaktadır. İnsanlar kurban olabilecek hayvanlardan seçerek Allah için kurban eder ve ihtiyaç sahiplerine dağıtır. Kurban kesmek, hali vakti yerinde olan kişilerin gerçekleştirilmesi gereken bir ibadettir.

Kurban kesmek ibadeti kişinin takvası ile ilgilidir. Durumu yerinde olan kişiler tek başına ya da birkaç kişiyle bir araya gelerek Allah’ın emrettiği ölçülerde kurban kesip, Allah’ın rızasını kazanmak ister. Kurban kesmek için nisaba malik olmak gerekir.

Nisaba malik olmak, mükellef olmak demektir. Akıl baliğ olmak, kurban kesecek kadar mali durumu yerinde olmak gerekir ki kurban kesilip dağıtılması mümkün olsun. Kurban etinin mümkünse tamamını dağıtmak gerekir. Eğer ihtiyaç varsa üçte birini ayırmak ve üçte ikisini ihtiyaç sahiplerine dağıtmak gerekir.

Kurban keserek Allah’a yakınlık hissederiz. Zira kurban Arapça’da yakınlık kurmak anlamına gelmektedir. Kuranı Kerim’de kurban kanının Allah için bir şey ifade etmediği, önemli olan kulların teslimiyeti ve takvası olduğu ön plana çıkarılmaktadır. Kurban kesmek Müslümanların üzerinde durduğu bir ibadettir.

İnsanlar sevindiklerinde, üzüldüklerinde ya da başlarına bir iş geldiğinde, iyi şeyler olduğunda kurban keserler. İyi durumlarda şükür yerine geçer, kötü durumlarda ise sabır yerine geçer.

Kurban Neden Kesilir Niçin Kurban Keseriz Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz