Kurban Nasıl Kesilir

Bayram geldi, kurban kesecek olanlar için kurban nasıl kesilir, kurban keserken okunacak dua nedir bilgi veriyoruz.

Kurban Nasıl Kesilir,Kurban Keserken Okunacak Dualar

Kurban kesecek kişinin İslami şartlara vakıf olması gerekmektedir. Kurbanlık hayvana eziyet etmemenin bilincinde olarak kesim yapılmalıdır. Kurban kesim aşamalarını hakkında bilgi topladık;

kurban

Kurban sahibinin kurban kesme becerisi var ise kendisinin kesmesi daha makbuldur. Kurban kesimi yapamayanlar kişiler  müslüman bir kişiye vekalet vererek kestirmelidir. Kurban kesimi bittikten sonra kurban sahibi, Allah rızası için iki rekat namaz kılar, sonra da kurbanının kabulü için dua eder.

Kurban kesimi başlamadan önce bıçakların bilelenmesi gerekir. Daha sonra hayvanı korkutmamak için bıçak kurbanlık hayvanın görmeyeceği bir yere konulur. Kurbanlık hayvan ayakları ve yüzü kıbleye doğru gelecek şekilde yatırılır. Hayvanın sağ arka ayağı serbest kalmak şartıyla diğer ayaklarını canını yakmadan sıkıca bağlayın. Daha sonra tekbir getirilir. Ardından ”Bismillâhi Allâhü ekber” denilerek, kesim başlanır. İlk olarak hayvanın boynuna bıçak vurulur. Nefes ve yemek boruları ile şahdamarı denilen iki ana damarı kesildikten sonra hayvan soğumaya bırakılır, kanının akması beklenir ve sonra derisi yüzülür. Kesim tamamlanır.


Kurban Kesim sırasında tekbir şöyle çekilir?

Allahü ekber, Allahü ekber, lâ İlâhe illallahü vellahü ekber, Allahü ekber ve Lillahilhamd. Bismillâhi Allahü ekber’

Kurban Kesmek İle İlgili Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.