Web sitemize hoşgeldiniz, 13 Haziran 2021

Kurban Bayramı, Toplumumuzda Nasıl Kutlanmakta, Bu Bayramda Neler Yapılmaktadır?

Bu yazımızda kurban bayramı toplumumuzda nasıl kutlanmakta bu bayramda neler yapılmaktadır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Kurban Bayramı iki İslami bayramdan biridir. Zilhicce ayında Hac mevsiminde kutlanan bir bayramdır. Bu bayramda Müslümanlar kurban keserek Allah’ın rızasını kazanmaya çalışırlar. Kurbanlar fakirlere ve ihtiyaç sahiplerine dağıtılır. Bir kısmı kesenlere kalır. Efdal olan hepsinin dağıtılmasıdır.

Bayrama özel bayram namazı kılınır. Ardından Müslümanlar bayramlaşır. Kurban kesmek veya kestirmek için alakalı yerlere giderler. Kurban keserler ve dualar ederler. Kurban etleri ve kanı Allah katında değerli değildir, önemli olan Müslümanların takvası ve samimiyetidir. Daha sonra akraba ziyaretleri yapılır. Sıla-ı rahim yapılır. İkramlar hazırlanır ve bayramlaşma sürer.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. nilüfer dedi ki:

    Kurban bayramı toplumumuzda büyük coşku ve özenle kutlanır. Herkes kurbanını alır ibadetini yerine getirir etleri dağıtır fakire yardımcı olmaya çalışır eş dost ve büyükler ziyaret edilir sıla -i rahim yapılır.

Yorum Yaz