Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Mayıs 2022

Kurbağalarda Üreme Büyüme ve Gelişme Nasıl Olur?

Aşağıda kurbağalarda üreme büyüme ve gelişme nasıl olur kısaca olarak ele alacağız.

birçok canlının hayat döngüsünde birçok farklı durum söz konusu olabilir. Bunlardan biri kurbağaların hayat döngüsüdür. Kurbağalar genel olarak göl ekosisteminde yaşar. Göl ekosistemi bataklıklardan ve nemli ortamlardan oluşmaktadır. Kurbağaların dünyaya gelişi yumurtlayarak olur. Yumurta içi gelişimi ve yumurta dışı gelişimi söz konusu olmaktadır.

Kurbağalarda üreme, büyüme ve gelişme diğer canlılara göre biraz farklılıklar meydana gelmektedir. Üreme döllenme yoluyla ve yumurtayla gerçekleşir. Döllenme olayının sonucunda zigor oluşumu ve embriyo gelişimi söz konusu olmaktadır.

Gelişen embriyo larva haline gelir. Kurbağa hayata larva şeklinde başlar. Gelişimini sürdürerek iribaş halini alır. İribaş döneminde kuyruğu bulunur. Biraz gelişimini sürdürdükten sonra genç yavru kurbağa olur. Yetişkinlik dönemine doğru kuyruğu düşer. Böylece bildiğimiz yetişkin kurbağa haline gelir.

Kurbağaların birçok türü bulunmaktadır. Tür oluşumu genetik aktarım ve çevresel koşullar nedeniyle gerçekleşmektedir. Zehirli kurbağalar da bulunmaktadır. Göl ekosisteminin bir canlısı olan kurbağalar diğer ekosistemler içinde de bulunmaktadır.

Kurbağaların hayat döngüsü şu şekildedir:

Larva Dönemi -> İribaş Dönemi -> Genç Kurbağa Dönemi -> Yetişkin Kurbağa Dönemi

Kurbağalar gençlik dönemlerinden önce daha çok sulak alanlarda bulunurlar. Suyun içinde hayatlarına devam ederler. Hayatta kalmayı başarırlarsa su yüzüne çıkarlar ve karasal ortamlarda da bulunabilirler.

Kurbağalarda Üreme Büyüme ve Gelişme Nasıl Olur Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. bekir dedi ki:

    Geçen gün Abant Gölüne gittik. O kadar çok kurbağa vardı ki gölde. Kurbağaların göl çevresinde yaşadığını görerek ispatlı şekilde öğrendim böylece :)

Yorum Yaz