Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2022

Kuranı Kerimin Kitap Haline Getirilmesi ve Çoğaltılması Özet

Kuranı Kerimin kitap haline getirilmesi ve çoğaltılması vikipedi hakkında bilgi kısaca, Kuranı Kerimin kitap haline getirilmesi ve çoğaltılması özet.

Kur’an-ı Kerim İslam’ın kutsal kitabıdır. Cebrail meleği yoluyla Allah tarafından Hz. Muhammed peygambere indirilmiş bir kitaptır. Bir araya toplayan, yazdıran, okutan gibi anlamları olan Kur’an-ı Kerim Arapça dilindeki ka rae’den gelmektedir.

Kitabın temel parçaları ayetlerdir. 114 sure’ye ayrılan kitaptaki bu sureler de ayetlere ayrılır. Ayetlerin toplamı tam 6666’dır. Aslında ayetlerin sayısı hususunda din bilginleri ayrılmaktadır. Fakat sure sayısı kesindir. Ayetler belli bir sırada vahiylerle gelmiştir. Kitap da bu sıraya göre kronolojik olarak düzenlenmiştir. Ayetlerin yerleri Hz. Muhammed tarafından saptanmış olup kendisine ilk gelen ayetler ilk 96 surede yer alır. Buyruklardan ve yasalardan oluşan Kur’an’da ahlak, toplumsal ilişki, ibadet, iman gibi konular işlenmiştir. Bunun yanı sıra bazı bilimsel bilgiler de mevcuttur. Örneğin anatomi, fizik ve astronomi.

Cebrail tarafından yavaş yavaş indirilen sözler vahiydir. 23 yılda yavaş yavaş bu vahiyler birikmiştir ve Kur’an oluşmuştur. Kureyş lehçesinde Arapça diliyle yazılmıştır. Peygamber ve etrafındaki sahabeler gelen ayetleri hemen ezberliyorlardı. Katipler de bunları hurma dallarına, kürek kemiklerine, derilere ve ince taşlara yazıyorlardı. Bu katiplere vahiy katipleri deniyordu. Zeyd bin Sabit, Halid bin el-Velid, Ubeyy bin Ka’b, Sabit bin Kays, Muaviye bin Ebu Süfyan ve dört İslam halifesi bu katiplerdendir. Başkaları da vardır fakat bilinenler bunlardır.

Hz. Muhammed hayatta olduğu müddetçe yeni vahiyler gelebileceği ihtimali bulunduğundan Kur’an kitap haline getirilmemiştir. Sonrasından onun vefatı ile halifeler tarafından bu iş yapılmıştır.

Hz. Ebubekir ve Hz. Ömer, peygamberimiz öldükten sonra halktan büyük kitleler halinde İslamiyetten dönüş olduğunu görmüştür. Bunun için önlemler almayı düşünmüşlerdir.

Kur’an’dan parçaların yazıldığı musaflar o sırada sıralı bir halde değildir. Hz. Ömer Hz. Ebubekir’e ısrar etti ve bunların toplanmasını sağladı. Daha sonra Zeyd bin Sabit’e gittiler ve ona bunu kitap haline getirmesi görevini verdiler. Elinde Kur’an metinleri bulunan müslümanlardan bunlar istendi ve ikişer de şahit istendi. Bu şahitler o metinlerin direk olarak peygamberimizin ağzından yazdığına dair şahitlerdi. Metinler birleştirilerek Kur’an kitap haline getirildi. Bu kitap Hz. Ebubekir’e verildi. Ondan Hz. Ömer’e ve ondan da kızı Hafsa’ya geçti.

Arapça’nın pek çok lehçesi mevcuttur. Mekke dışına gittikçe bu lehçeler değişmektedir. Bu sebeple Hz. Ömer Şam ve Filistin’deki Kur’an’ı ezberlemiş müminlere Kur’an’ı gönderdi. Herkesin farklı lehçeyle okuyor olması kaygılandırıcıydı. Osman Halife döneminde buna bir son vermek adına Kur’an’ın çoğaltılması kararlaştırıldı. Zey bin Sabit dört kişilik bir komisyonun başına getirildi ve bu komisyon Hafsa’dan Kur’an nüshasını aldı. İlk olarak beş veya yedi adet nüsha çıkarıldı. Şam, Basta, Küfe ve Mekke’ye gönderildiler. Bir tanesi de halifenin bulunduğu yer olan Medine’de kaldı. Sonrasında bu metinlerle çelişen yalancı metinlerin yakılmasına karar verildi. Günümüzde Kur’an’ın hiç değişmeden bize ulaştığına emin olmamızın sebebi de bu çoğaltma işlemidir. O dönemki metinler kaybolmuştur belki ama çoğaltıldığı için değişmediğine şüphe yoktur.

Kuranı Kerimin Kitap Haline Getirilmesi ve Çoğaltılması Özet Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  çok uzun bide sen değil başkası yazsın ama kısa

 2. zeynep dedi ki:

  2 saatte zor yazılıyo

 3. esma dedi ki:

  Çok uzun kısaltin

 4. esma dedi ki:

  Aşırı uzun ama yine de yazdım beğendim.

 5. Dhprufoglpdd dedi ki:

  Biraz kısa olsun ya 2 satır dedik 120 satır cikti

 6. Gefur dedi ki:

  Konuyu iyi anladım özet için teşekkür ediyorum.

  1. Anonim dedi ki:

   Çok uzun 2 saatte zor yazdım .

 7. Elena dedi ki:

  Özet dediğin kendisi resmen allah allah

 8. Anonim dedi ki:

  birazda kısa olsun???

 9. Anonim dedi ki:

  Ne ozeti bildiğin kitap allah allah

 10. Messi dedi ki:

  Çok uzun 2 satir dedim 100 oldu ya

 11. defne dedi ki:

  yazacaktım ama uzunmuş biraz daha kısa olsa yeter elim agrır benim

 12. ArdaArkan dedi ki:

  Özet dediğin kısa olur ama bu? 2 satır dedik 50 satır çıktı.

 13. yasel dedi ki:

  Böyle özet mi olur özet dediğiniz kısa olur.

 14. yasel dedi ki:

  Böyle özet mi olur özet dediğiniz kısa olur

 15. puolka dedi ki:

  Abi bune biz. İki uc satir dedik yirmi satir cikti ohaa :-)

 16. tuana dedi ki:

  kısa kısa kısa ya biraz kısa özet anlayışınız bu ise normal anlatım nasıldır acaba düşünmek bile çok zor
  tamam kur’an-ı kerim uzun olur ama daha kısa özet de olur yani!!

 17. yusuf dedi ki:

  Ben iki satırlık bir şey istedim on satır çıktı

 18. AASFASFAS dedi ki:

  aptallar bu Kuran-ı Kerim’dir ne kısası sizde ödev yapmıyonuz kısa istiyonuz

  1. maja dedi ki:

   Ben aptal değilim ilçede birinci oldum aptallık başka konuyu kısa istememiş başka cicisim

 19. sena dedi ki:

  Biraz daha kısa olabilirdi

 20. dicle dedi ki:

  naber teşekkürler

 21. pşğpşpşşş dedi ki:

  biraz daha kısa olsun

  1. pşğpşpşşş dedi ki:

   evet yaaa

Yorum Yaz