Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ocak 2022

Kuranı Kerimin İslam Dinindeki Yeri Ve Önemi Nedir?

Bu yazımızda Kuranı Kerimin İslam dinindeki yeri ve önemi nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İslam, insanlığa gönderilmiş tek ve son dindir. İslam dininin peygamberi Hazreti Muhammed (s.a.v.)’dir. Hazreti Muhammed (a.s.), 40 yaşında peygamber olmuştur.

Peygamber (a.s.)’a, Cebrail (a.s.) vahiy getirmiştir. Vahiy Allah’ın kelamıdır. Peygamber (a.s.)’a 40 yaşından vefat ettiği yaş olan 63 yaşına kadar peyderpey vahiy gelmiştir. Peygamber (a.s.)’ın ashabından olan vahiy katipleri bunları kayıt altında tutmuştur. Bu Allah’ın emridir.

Vahyin kaydedilmesiyle ortaya Kuranı Kerim çıkmıştır. Kuranı Kerim, Allah’ın kelamıdır. Kuranı Kerim, İslam’ın temel kaynağıdır. Kuranı Kerim’e iman etmek farzdır.

Kuranı Kerim, İslam dininin temel kaynağıdır. Müslümanların en çok okuduğu ve ezberlediği kitap olarak Allah’ın emirlerini ve yasaklarını muhteva eder. Bir hayat kitabı olarak her an gereklidir. Müslümanlar bütün işlerini Kuranı Kerim’e göre yapar, hayatlarını ona göre düzenler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Figen dedi ki:

    kısa sade beğendim, Kuranı Kerimin İslam Dinindeki Yeri Ve Önemi Nedir? ödevim vardı, Malatya okul birincisi olarak beğendim. :)

Yorum Yaz