Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Nisan 2021

Kuran’a Göre Bir İnsanı Öldürmek Neden Bütün İnsanları Öldürmekle Eş Değerdir?

Bu yazımızda Kuran’a göre bir insanı öldürmek neden bütün insanları öldürmekle eş değerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İslam, bir hayat dinidir. Kur’an-ı Kerim, İslam dinin temel kaynağıdır. Hazreti Peygamber (a.s.)’a vahyedilmiştir. İslam din olarak insani değerlere ve insanlığa değer veren bir dindir. İslam’ın muhatabı insandır.

İnsan, mükerrem bir varlık olarak yaratılmıştır. İslam, akıllı olarak insana hitap ederek, iyiye, doğruya ve güzele yönelmesini öğütler. İnsanın cüzi iradesiyle bunu sağlaması beklenir. İslam’a iman eden kişiler Müslüman olur.

Müslüman olmayan kişiler, tebliğ ve irşat bekleyen insanlar olarak potansiyel Müslüman durumundadır. Müslüman olmasalar bile, Müslümanlar ile açıkça savaşmadıkları sürece yaşam hakları İslam’a göre güvence altında olmalıdır.

Bu nedenlerle bir insanı öldürmek, bütün insanlığı öldürmek kadar felaket bir durumdur. Katliam hiçbir şekilde meşru olamaz. İslam’da bu nedenle savaş hukuku geliştirilmiştir. Öldürmeye geleni öldürmekte bile bazı kurallar vardır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz