Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Haziran 2021

Kur’an-ı Kerim’in İki Kapak Arasına Alınıp Kitap Haline Getirilmiş İlk Nüshasına Ne Denir?

Bu yazımızda Kuranı Kerim’in ki kapak arasına alınıp kitap haline getirilmiş ilk nüshasına ne denir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Kuranı Kerim, yirmi üç senede parça parça nazil olmuştur. Bir kısmı Mekke’de, bir kısmı Medine’de nazil olmuştur. Kuranı Kerim, Peygamber (a.s.)’ın vahiy katibi tayin ettiği sahabeler tarafından kayıt altına alınmıştır. Vahiy katipleri vahiy geldiğinde hazır bulunarak vahyi deri ve kemiklere yazarak kayıt altına almışlardır.

Kuranı Kerim, Peygamber (a.s.)’ın vefatından sonra Hazreti Ebubekir (r.a.) zamanında kitap haline getirilmiştir. Kuranı Kerim’in kayıt altına alınan kısımları, sayfalar haline getirilerek iki kapak arasında tutulmuştur. Kuranı Kerim’in bir nüsha halinde iki kapak arasında olmasına mushaf denir. Mushaf, sayfalandırılmış ya da sayfalar haline getirilmiş ve kitaplaştırılmış demektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Beyza dedi ki:

    Mushaf denir. ayrıca kim hazırlamışsa teşekkür ediyorum, ödevim kısa ve harika olmuş, özenle yazıyorum. bu arada hem zeki hem güzel hem de çalışkanım, kıskananlar çatlasın. :)

  2. murat dedi ki:

    Kuranı Kerim’in ki kapak arasına alınıp kitap haline getirilmiş ilk nüshasına mushaf denir. Halen daha büyüklerimiz babaannelerimiz dedelerimiz Kuran-ı Kerimi bu isimle anarlar.

Yorum Yaz