Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ocak 2021

Kumran nerede hakkında bilgi

Kumran nerededir , Kumran nerede hakkında bilgi nereye bağlı

Kumran, Lût Gölünün kuzeybatı kıyısında tarihsel bölge. 1947’de buradaki mağaralar­da bulunan Lût Gölü Ruloları dolayısıyla arkeolojik açıdan önem taşır. Kumran Va­disinden geçen suyolunun kuzeyinde, deniz­den 1,5 km kadar içerideki Hırbetü’l- Kumran’da  (Arapçada “Kumran Kalıntıları”) 1949’dan sonra yapılan kazılarda bir bina topluluğunun kalıntıları ile hemen yanında büyük bir mezarlık ortaya çıkarılmıştır. Bu kalıntıların da Rulolar gibi Essenlilere ait olduğu kabul edilir. Essenliler hem dinsel, hem de siyasal iktidar makamı olan başrahipliğin önce Yonatan Makabi, ardından da Şimeon Makabi tarafından ele geçirilmesi üzerine IO 2. yüzyılda ayrı bir Yahudi mezhebi (ya da tarikatı) oluşturdular. Başrahip olmasına karşı çıktıkları Şimeon’un baskıları sonucunda, önderleriyle (Doğruluk Öğret¬meni) birlikte yurtlarını terk ederek Kumran’a yerleştiler.

Burada tÖ 2. yüzyılın ortalarında, I. Ioannes Hyrkanos’un hüküm sürdüğü dönemden (IO 135/134-104) önce, büyük olasılıkla Şimeon döneminde (10 143/142-135/ 134) çileci topluluklar kurdular. I. Herodes’ in (Büyük) yönetimi sırasında (İÖ 37-4) Kumran’dan ayrıldılarsa da kısa bir süre sonra dönerek İS 68’e değin yörede yaşadılar; bu tarihte yerleşim merkezleri, Vespasianus komutasındaki Romalı askerlerce yerle bir edildi.

Yahuda’daki öbür Essenli toplulukları gibi Kumran’daki mezhebin üyeleri de toplumdan uzak yaşar, Kudüs’teki günahkâr rahiplerin devrilip kendi topluluklarının gerçek rahipliğin ve gerçek İsrail’in temsilcisi olacağı günü beklerlerdi. Zamanlarını kutsal metinleri inceleyerek, el emeğine dayalı işler yaparak, dua ve ibadet ederek geçirirlerdi. Yemeklerini mesih şöleninin peygamberlerce kutlanışında olduğu gibi toplu olarak yerlerdi. Sayılarının 4 bin dolayında olduğu sanılan Essenlilerin arasına yeni girecek kişiler için, nedameti ve “Tanrının Seçtiği” topluluğa katılışı simgeleyen bir tören düzenlenirdi. 1950’lerde Kumran’da yapılan kazılarda yaklaşık 80 m2’lik bir alan üzerinde kurul¬muş bir grup bina ortaya çıkarıldı. Dikdörtgen planlı büyük ana binanın üst katında kaligrafların çalıştığı bir oda, kuzeybatı köşesinde ise taştan yapılmış iki katlı bir savunma kulesi bulunuyordu. Sonraki yıllarda arkeologlar birkaç sarnıç, bir dökümhane, buğday değirmeni, yaklaşık 1.200 mezarın bulunduğu bir mezarlık ve toplu yemekler için kullanıldığı sanılan bir salon ortaya çıkardılar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz