Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Mayıs 2022

Kümes Hayvanları Nelerdir?

Aşağıda kümes hayvanları nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Etinden ve yumurtadan yararlanmak için kaz, ördek, tavuk, horoz gibi hayvanların bakımının gerçekleştirildiği yerlere kümes denir. Bu hayvanlara kümes hayvanları denmektedir. Kümes hayvancılığı ülkemizde de yapılmaktadır. Kümes hayvancılığı ülkemizin batısında Ege ve Marmara Bölgelerinde yapılmaktadır.

Ahır hayvancılığı gibi sistemli bir şekilde endüstriyel anlamda da yapılan kümes hayvancılığında hayvan yetiştirme şartları kanunlarla belirlenmektedir. Sağlıklı bir ortamda doğal olarak gelişimini sürdüren hayvanların ekosistemi bozmayacak şekilde aşamaları mümkün kılınmaktadır.

Kümes hayvancılığından hayvanların gezip dolaşması ihtiyacının karşılanması için alanlar oluşturulmaktadır. Kümes hayvancılığı zahmetli bir iştir. Kümes hayvanlarının bakımını çok büyük emekler istemektedir. Kümes hayvancılığında dikkat edilmesi gerekenler hayvanların bakımı ve hayvanların doğal ortamından kopmamasıdır.

Ülkemizde hayvancılık faaliyetleri gün geçtikçe gelişmektedir. Çiftlikler kurulmakta ve özel üretim alanları oluşturulmaktadır. Endüstriyel anlamda kümes hayvanlarının etinden ve yumurtasından yararlanma durumu ekonomik açıdan da ülkemiz için çok olumlu olmaktadır.

Kümes hayvanları şu şekildedir:

*Ördek

*Tavuk

*Sülün

*Beç Tavuğu

*Kaz

*Hindi

Kümes hayvanlarının bakımı için yemcilik faaliyetleri de yapılmaktadır. Bu nedenle kümes hayvancılığı endüstriyel olarak yapılmaktadır. Birçok iş birliğinin sağlanması gerçekleştirilerek kümes hayvancılığı geliştirilmektedir. Ülkemizde de kümes hayvancılığının değeri bilinmekte ve bu alanda çiftliklere yatırımlar yapılmakta ülkemizin gıda ihtiyacı karşılanmaktadır. İhracat da yapılarak ekonomik dengeler oluşturulmaktadır.

Kümes Hayvanları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. toprak dedi ki:

    Ben kümes hayvanlarından çok korkuyorum bir keresinde beni bir ördek kovalamıştı nerdeyse bayılacaktım bu yüzden kendileriyle yıldızım pek barışmaz :)

Yorum Yaz