Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Kasım 2020

Kullandığımız Cam Tabak ya da Bardaklar Zamanla Parlaklığını Kaybeder Bunun Sebebi Nedir?

Aşağıda kullandığımız cam tabak ya da bardaklar zamanla parlaklığını kaybeder bunun sebebi nedir kısaca olarak ele alacağız.

Çevremizde kullandığımız bütün maddelerin bir aşınmaya maruz kalması doğanın bir kanunu olarak gerçekleşmektedir. Termodinamik yasalarına göre entropi, maddelerin sürekli olarak düzensizlik eğiliminde olduğunu ortaya koymaktadır. Bu nedenle özellikle sürtünme kuvveti nedeniyle maddelerin aşınması söz konusu olmaktadır.

Kullandığımız cam, tabak, bardaklar zamanla parlaklığını kaybeder. Bunun nedeni zamanla aşınmaya uğrayan maddelerin dış yüzeylerinde meydana gelen yıpranma olarak bilinmektedir. Parlaklığın azalması sürtünme kuvvetinin etkisiyle aşınmanın oluşmasıdır. Yıkama, kurulama gibi durumlar sürekli olarak aşınmaya neden olur. Maddelerin aşınmasında ham maddenin özellikleri de ön plana çıkmaktadır. Cam maddeler daha kolay aşınır.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ceren dedi ki:

    Mrb okul siteniz vallaha billaha hoşuma gitti, ödevimde kullandım, benim adım ceren, ben Kullandığımız Cam Tabak ya da Bardaklar Zamanla Parlaklığını Kaybeder Bunun Sebebi Nedir? ödevini çok beğendim öğretmen 100 verdi, beğenen yoruma gelsin. :)

Yorum Yaz