Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Aralık 2021

Kukla Oyunu Ne Zaman Ve Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Bu yazımızda kukla oyunu ne zaman ve nasıl ortaya çıkmıştır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Kukla oyunu seyirlik bir oyundur. Mizansen üzerine dramatize edilmiştir. Komedi, trajedi, sosyal konular işlenir. Kukla oyunu tek kişilik ve üç boyutludur.

Kukla oyununda üç boyutlu minyatür şekli yapılan bir karakter seslendirme ve taklit yöntemleriyle repliklerini konuşurmuşçasına sıralar. Kukla, oyuncak bebek tabiriyle ortaya çıkan birçok kelimenin ortak atası gibidir.

Kukla 14. yüzyılda ortaya çıkmıştır. 17. yüzyılda Anadolu toprakları üzerinde yaygınlaşan kukla oyunun ana vatanının Orta Asya olduğu rivayet edilmektedir. 19. yüzyılda oldukça gelişen kukla oyunu, günümüzde de farklı boyutlarda ve mizansenlerde, sahneye de uyarlanan bir oyun olmuştur.

Animasyonun gelişmesiyle birlikte, arttırılmış sanal gerçekliğin de etkisiyle kuklalar şiir imgeleri olmaktan çıkıp, gerçek hayatın da içinde yer alamaya başlamışlardır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. şimal dedi ki:

    bir sürü sayfa gezdim sonunda tam aradığım gibi bir yazı buldum türkçe ödevi bitirdim sağ olun

  2. pınar dedi ki:

    ben de beğendim kukla ne zaman ortaya çıkmıştır bu da benim ödevim :)

  3. rüzgar dedi ki:

    kukla oyununu çok seviyorum bu yüzden Türkçe performans ödevimi de bu konuda aldım ve kukla oyunu nasıl ortaya çıkmıştır sizin sayenizde çok güzel bir şekilde ödevimi bitirdim.

Yorum Yaz