Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Temmuz 2018

Küçük Ünlü Uyumu Nedir

Dünya üzerindeki her millet, sahip olduğu tarihsel birikime uygun olarak farklı dillerle birbirleriyle anlaşmışlardır. Dünya üzerinde konuşulan yüzlerce dilden bir tanesi olan Türkçe, Asya Türklerinden Anadolu topraklarına kadar geniş bir coğrafyada kullanılmakta olan, tarihi çok eskilere dayanan köklü bir dildir. Köklü bir dil olmasından dolayı da, birçok kurala sahiptir. Türkçe’nin bir yabancı dil olarak öğrenilmesi en zor dillerden bir tanesi olduğu biliniyor. Türk milletleri, tarih boyunca çok geniş coğrafyalarda hayatlarını sürdürdükleri için bir çok milletle etkileşime girmiş, bu milletlerden diline birçok yeni kelimeler eklemiştir.

Küçük ünlü uyumuna uyan kelimeler, Öz Türkçe olarak nitelendirebileceğimiz kelimelerdir. Bir kelime küçük ünlü uyumuna uymuyorsa, o kelime ya Türkçeye başka bir dilden girmiştir ya da ortada istisnai bir durum vardır. Bu yazımızda sizlere küçük ünlü uyumu hakkında bilgi vereceğiz.

Düz Ünlü Uyumu

Bu uyuma uyacak bir kelimenin ilk hecesinde, a,e,ı,i harflerinden bir tanesi varsa, sonraki hecelerde de bu harf bulunmalıdır. ”Kesme” kelimesi bu kurala uygundur, bu yüzden bu kelime için ”Öz Türkçe” diyebiliriz.

Yuvarlak Ünlü Uyumu

Bu uyuma uyacak bir kelimenin herhangi bir hecesinde o,ö,u,ü harfleri varsa, bu harfi izleyen ilk hecede a,e,u,ü harflerinden birisi bulunmalıdır. Bu uyum aranırken yuvarlak harflerin takibinde a,e,u,ü harflerine bakılacağından her ikili hece ayrı ayrı incelenmelidir. Örnek olarak ”Buralardayım” kelimesini gösterebiliriz.

Bu kuralın dışında kalan bazı kelimeler de istisnai olarak Öz Türkçe olarak değerlendirilmektedir.

Küçük Ünlü Uyumu Nedir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz