Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Eylül 2021

Küçük Kan Dolaşımı ve Amacı Nedir?

Aşağıda küçük kan dolaşımı ve amacı nedir kısaca olarak ele alacağız.

Hücre, canlılık özelliği taşıyan en küçük birimdir. Hücreler bir araya gelerek dokuları oluşturur. Dokular bir araya gelerek organları oluşturur. Organlar bir araya gelerek de sistemleri oluşturur. Sistemler de bir araya gelerek organizmayı oluşturmaktadır.

Sistemlerden biri de kan dolaşımıdır Dolaşım sistemi akciğerler, kalp ve damarlar yoluyla gerçekleşmektedir. Kanın temizlenmesi ve gerekli doku ve organlara ulaşması dolaşım sistemi sayesinde gerçekleşmektedir. Dolaşım sistemi sayesinde kandan karbondioksit çıkar ve kana oksijen gelir. Kan akciğerlerde temizlenir ve kalp tarafından vücuda pompalanır.

Kan dolaşımı büyük kan dolaşımı ve küçük kan dolaşımı olarak ikiye ayrılmaktadır. Küçük kan dolaşımı kalp ile akciğerler arasında gerçekleşmektedir. Küçük kan dolaşımı sayesinde kirli kan temizlenmektedir. Küçük kan dolaşımı sayesinde kan temizlenirken solunum yolu da dolaşım sistemiyle kesişmektedir.

Küçük kan dolaşımının amacı kirli kanın temizlenmesini sağlamaktadır. Kirli kanın kalbe gelmesinin ardından kalp kanı akciğerlere pompalamaktadır. Pompalanan kan akciğerlerde temizlenmektedir. Oksijen alveollere kadar inmekte ve burada kandaki karbondioksit ile yer değiştiren oksijen sayesinde kan temizlenmektedir.

Böylece kan akciğerlerde temizlenir ve kalbe gelir. Kalbe gelen kan temiz olarak kalpten doku ve organlara ulaşmaktadır. Temiz kan vücutta dolaşmakta ve ardından kirlenerek yeniden kalbe oradan da akciğerlere gelmektedir.

Küçük Kan Dolaşımı ve Amacı Nedir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz