Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Kasım 2020

Kubilay Olayı Menemen Olayı Nedir Kısaca

Kubilay Olayı nedir, menemen olayı nedir hakkında kısaca bilgi aktaralım.

Diğer Adı Kubilay Olayı Olan Menemen Olayı Nedir Ne Zaman Nasıl Ortaya Çıkmıştır

Anne adı Zeynep baba adı Hüseyin olan tam adıyla Mustafa Fehmi Kubilay, 1906 yılında Giritli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Bir Cumhuriyet dönemi öğretmeni olan Kubilay, 1930 yılında askerliğini Menemen’de yaparken şeriatı isteyen bir grup tarafından öldürülmüştür. Öldürüldüğünde 24 yaşındadır. Kubilay’ı öldüren grup, karışıklıkları düzeltmeye çalışan iki bekçiyi de öldürmüştür. Cumhuriyet döneminin ilk yıllarında yaşanan bu olay, Şeyh Sait isyanından sonra 2. irticacı isyandır. Menemen-Kubilay olayı olarak tarihe geçen olayda Kubilay adeta bir sembol oldu.

23 Aralık 1930 tarihinde Menemen’deki bir camiye gelerek dini sembollerle dolu bir bayrak ile cemaati kendilerine katılmaya davet eden Derviş Mehmet ve 6 silahlı arkadaşı halka seslenişte bulunmuşlardır.

Cemaate ve etrafında toplanan meraklılara Halilefiliğin ve saltanatın kaldırılması konusunda seslenerek halkı şeriatı geri istemeye çağırmıştır. Etrafında bulunan kişiler ile birlikte üzerinde dini ifadeler bulunan bayrağı tekbirler eşliğinde hükümet konağının önündeki meydana dikti. Bu grubu dağıtmak için görevlendirilen Yedek Asteğmen Kubilay Bey, gruba seslenmiş ve dağılmaları konusunda uyarmıştır. Kubilay Bey’e verilen cevap ise çok ağır olmuş ,mavzer kurşunu kullanılmıştır. Kubilay Bey de kendini korumak için tabancasını çekmiş ancak çoktan yaralanıp yere düşmüştür. Toplanan kalabalıktaki gözü dönmüş biri, Kubilay’ın yere düştüğünü görünce Kubilay Bey’in başını kesmek için üstüne atlamıştır. Araya 2 mahalle bekçisi de karışmış ve onlar da isyancılar tarafından öldürülmüştür.

Tüm bu olaylardan sonra olay yerine gelen askeri birlikler ve jandarma, zorluk çıkarmamalarını ve teslim olmalarını istemiştir. Yobaz grup bu uyarıya ateşle karşılık vermiştir. Çıkan çatışmada ayaklanmanın başı Derviş Mehmet ve iki arkadaşı vurularak yaralı şekilde ele geçirilmiştir. Diğer iki arkadaşı da sonraki günlerde yakalanmıştır. Sorgulamalar sonucu olayın arkasında organize bir örgütün olduğu anlaşılmış ve Menemen, Balıkesir, Manisa’da 1 ay sıkı yönetim ilan edilmiştir. Suçlular yargılanıp cezaya çarptırılmıştır.

Menemen Olayı Hakkında Soru ve Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz