Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Kasım 2020

KPSS Puan Türleri Hesaplama

KPSS Puan türleri hesaplama nasıl yapılır, KPSS puan türleri açıklaması ve hesaplaması

KPSS sonuçlarınca yapılan eleman alımlarında aranan puan türü konusunda adaylarda zaman zaman bir korku yaşanıyor. Puan türleri irdeleğinde 121 çeşit KPSS puan türü olduğunu anlamaktayız. Genel Kültür , Genel Yetenek , Yabancı Dil, Eğitim Bilimleri, Hukuk, İktisat, İşletme, Maliye, Muhasebe, Kamu Yönetimi gibi sınavların yüzdelik etkisi farklı oranlarda hesaplanıyor. KPSS B grubu kadrolara ve aynı zamanda KPSS A grubu kadrolara (Kariyer Meslekler) farklı puan türleriyle personel seçimi yapılıyor.

ÖSYM KPSS

Uzman Yardımcılığı için gerekli puan: Genelde yabancı dil etkileyen puanlar kullanılıyor. Örneğin; KPSS P8 için % 40 Genel Yetenek, % 40 Genel Kültür , % 20 Yabancı Dil alınarak hesap edilirken KPSS P68 için % 35 Genel Yetenek, % 35 Genel Kültür, % 30 Yabancı Dil alınarak hesap ediliyor.

Öğretmenlik için puan hesabı: KPSS P10 ve KPSS P121 puanları hesaplama için kullanılıyor. P 10 puanında alan sınavının herhangi bir etkisi bulunmazsken P121 puanında alan sınavının etkisi % 50 oranındadır.

Memurluk için gerekli puan: hangi lisans programından mezun olunursa olunsun, lisans programından mezun olanlara yönelik 4001 kodlu alımlar için KPSS P3 puanı hesaplama için kullanılıyor. Genel Kültür % 50, Genel Yetenek puanları % 50 etkilidir.

Kariyer Mesleklerin etkileme puanı: Genelde İİBF’lerin bulunduğu alan sınavlarıyla oluşturulan puan türlerini açıklıyor. Örneğin; Başbakanlık KPSS P 86 puanıyla alım yaparken, KPSS P 86’nın hesaplanırken Genel Kültür % 10, Genel Yetenek % 20, Yabancı Dil % 20, Hukuk % 10, İktisat % 10, Maliye % 10, Kamu Yönetimi % 10, Uluslar arası ilişkiler % 10 şeklinde hesaplama yapılıyor. Tükiye Cumhuriyeti Personel Başkanlığı KPSS P 47 puanıyla alımları gerçekleştirirken Hazine Müsteşarlığı KPSS P 21 puanı kullanılarak alımları yapmaktadır.

KPSS puan türlerinin hepsinin nasıl hesaplandığını öğrenmek için .. http://www.osym.gov.tr/dosya/1-63519/h/kpsstablo2.pdf

KPSS Puan Türleri ve Hesaplama İle İlgili Sorularınızı Aşağıdan hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz