Web sitemize hoşgeldiniz, 03 Aralık 2021

KPSS Lisans Puanıyla Hangi Memurluklar Tercih Edilebilir

4 yıllık fakülte yani Lisans mezunlarının girdiği lisans düzeyi KPSS puanları nerelerde kullanılır. KPSS Lisans puanıyla hangi memur kadroları tercih edilebilir. KPSSP1 KPSSP3 KPSSP10 ve diğer A Grubu KPSS puanları hangi alanlarda memurluk tercihi yapmak için kullanılır . İşte Detaylar :

Yüzbinlerce aday bu sene lisans düzeyinden KPSS’ye girdi. Sonuçlar açıklandı ve kamu kurumları personel alım ilanlarını ardı ardına vermeye başladılar. Adayların bir çoğu ise puanlarını nerelerde ve nasıl kullanacakları konusunda yeterli bilgiye sahip değiller. Bu yazımız bölüm ve fakülte ayrımı olmaksızın tüm lisans adayları içindir.

kpss lisans puanı kullanımıKPSS sisteminde 120 adet puan yer almaktadır. Bunlardan P3 (lisans), P93(önlisans) ve P94(lise) puanları B Grubu puanlardır. Önlisans ve lise KPSS henüz yapılmadığı için adaylarımızın kafasını karıştırmamak için onları bu yazıya dahil etmedik. Sınav sonrasında önlisans-lise için farklı bir dosyamız yayınlanacaktır.

KPSSP10

Kurumsal alımlarda kullanılır. MEB tarafından öğretmen atamalarında temel alınan puandır. Ancak MEB Uzman yardımcılığı alımında da P10 puanını kullanılmıştır.

KPSSP3

Hem merkezi hem de kurumsal yerleştirmelerde kullanılır. Bazı kurumlar tarafından A grubu uzman yardımcısıalımlarında da kullanılmaktadır.

Merkezi Yerleştirme; Devlet Personel Başkanlığı’nın ülke genelindeki tüm kamu kurumlarından personel talebi toplayarak oluşturduğu kontenjan listesine ÖSYM tarafından yerleştirme yapılmasıdır.

Yılda iki kez (Kasım-Haziran) yapılır. Merkezi yerleştirme ile kadrolu memur ile 399 KİT sözleşmeli personel alınır.

Kurumsal Yerleştirme; merkezi yerleştirme haricindeki yerleştirmelerdir. Kurumsal yerleştirmelerin özünde tek bir kuruma alım vardır. Burada yerleştirme ve başvurular ÖSYM üzerinden de olabilir ama yine de bu alımlar kurumsaldır. A grubu alımlar da kurumsal alımdır.

Kurumsal yerleştirmeler farklı kurumlar tarafından rastgele tarihlerde yapıldığı için bir yıl içinde aynı anda bir çok kurumsal alım olabilir.

Ayrıca, kurumsal alım ile kadrolu memur, sözleşmeli personel ve işçi statülerinde personel alınır.

P3 puanı ile başvurulabilecek kurumsal alımlar şunlardır:

Bazı kurumların A Grubu personel alımları

Sözleşmeli Personel Alımları (4/B, Belediye, Diğer Sözleşme Türleri)

Askeri Kurumların Personel Alımları (Kadrolu veya Sözleşmeli)

Diyanet İşleri Başkanlığı Alımları (Kadrolu veya Sözleşmeli)

Emniyet Genel Müdürlüğü Alımları (Kadrolu)

SYDV Alımları ( İş sözleşmesi imzalanır)

İtfaiye Alımları (Kadrolu) ( Danıştay Kararı ile alımlar durdurulmuştur)

Zabıta Alımları (Kadrolu) ( Danıştay Kararı ile alımlar durdurulmuştur

İşçi Alımları (İş sözleşmesi imzalanır)

Diğer KPSS Puanları ( A grubu puanlar)

Kurumsal alımlarda kullanılır. P3,P10,P93 ve P94 haricindeki puanlardır. A grubu puanlar olarak da bilinen bu puanlar 116 tanedir. Her kurum A grubu kadrolara ilişkin vereceği ilanlarda bu puanlardan birini baz alarak belli bir puan üstü adayı kurumsal sınava çağırarak alım yapar.

Ayrıca, Kalkınma Ajansları da personel alımlarında A Grubu puanları kullanabilmektedir.

Alıntı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Tugay dedi ki:

    Merhaba ben Türkçe öğretmenliği okuyorum 3. sınıfa geçtim acaba bu Kpss lisans sınavına bende girebilir miyim? Girebilirsem bana bana bir faydası olur mu?

  2. sena dedi ki:

    Merhaba,
    2016 AÖF İşletme bölümü mezunuyum.Bu sene Kpss ye giricem. Genel yetenek genel kültür çalışmaya başladım.Bunlar haricinde başka hangi derslerden sorumluyum yardımcı olursanız çok sevinirim.
    Teşekkürler

Yorum Yaz