KPDS ve ÜDS’nin Yerine YDS Geldi

ydsÖSYM, bugün resmi gazetede de yayınlanan karar göre şu andan itibaren ÜDS ve KPDS’nin yapılmayacağını bu sınavların yerine  YDS (Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Sınavı) yapılacağını açıkladı. Benzer amaca hizmet etmekle birlikte ayrı ayrı başvurusu alınan ve yapılan ÜDS ile KPDS’nin maliyet ve iş yükünden kurtulmak adına bir nevi iki sınavın birleşimi olan YDS’de karar kılan ÖSYM bu sınavları ölçüt olan kurumların artık YDS’yi ölçüt almaları gerektiğini ifade etti. Kurumların planlarını buna göre yapmalarını istedi.

YDS de tıpkı ÜDS ve KPDS gibi yılda iki defa yapılacak ancak bu sınavların her birinde yer alacak dil testleri değişkenlik gösterebilecek. Talebin fazla olduğu dillerde yılda iki defa; nispeten daha az olduğu dillerde ise yılda bir defa YDS yapılacak. YDS ilk kez 7 Nisan 2013 Pazar günü yapılacak.

İş yükü ve karışıklığını gidermek adına ÖSYM, kimi sınavlarda sorduğu yabancı dil testlerini de artık sormayacak. Yabancı dil testleri sadece YDS’de yer alacak. Yabancı dil puanı gereken adaylar, bu durumda YDS’ye girmek zorunda kalacaklar. YDS’den alacakları puanlar esas puanlarının sonuçlarına tesir ettirilecek. Bu açıdan bakıldığında KPSS, TUS ve DUS vb. sınavlarda yer alan yabancı dil testi bölümleri artık yer almayacak. Bu sınavlarda yabancı dil puanının da hesaplanmasını isteyen adayların 7 Nisan 2013 tarihinde yapılacak olan YDS’ye mutlaka girmeleri gerekmektedir.

YDS sistemine baktığımızda ÖSYM’nin iş yükünü azaltması bakımından oldukça yararlı olmuş. Sınava girecek olan adaylar açısından değerlendirildiğinde ise, daha fazla sınav daha fazla sınav ücreti anlamını doğurduğunu söyleyebiliriz.

derszamani.net

 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.