Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Köy Hayatıyla Şehir Hayatını Karşılaştıran Kompozisyon

Bu yazımızda köy hayatıyla şehir hayatını karşılaştıran kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Köy hayatı, doğanın daha az tahrip edildiği belki kendi doğallığında bırakıldığı, doğal bitki örtüsünün, yeryüzü şekillerinin ve iklimin değişmediği alanları ifade eder. Köy hayatında köy evleri, bahçeleri, tarlaları, çarşıları kendine has özellikler barındırır.

Köy hayatında yetişen bireyler doğanın içindedir. Akarsular, göller, ormanlar, meralar, yaylalar bütün canlılarla birlikte ortak kullanım alanı oluşturur. Bu nedenle köyde yaşayan insanlar cesaretli, sağlıklı beslenen, kuvvetli, güçlü, dirayetli, dirençli insanlar olur.

Doğayla iç içe olan insanlar doğanın kanunlarına daha kolay adapte olurlar. Böylece bizatihi bir güç hayatlarının merkezinde yer alır. Böylece çevik, zinde, azimli ve çalışkan olurlar. Çünkü vakti kullanmayı, iş yapmayı ve bitirmeyi çok iyi bilirler.

Şehir hayatı, insanların kendi elleriyle imar ettiği ve mesken edindiği ve çoğu zaman da doğayı tahrip ettiği yerlerdir. Doğanın şehirlerde teneffüs etmesi imkansızdır. Yapay peyzaj çalışmaları doğayı şehrin merkezine taşısa da yetersizdir.

Çok katlı binalar ve iş yerleri arasında insanların bir telaş içinde sosyallikten uzak bir makine gibi yaşamaları şehir hayatının en belirgin özellikleridir. Şehir hayatında insani ilişkiler de zayıflar. Çünkü insanlar zamanı kullanmakta zorlanır.

Şehir hayatı, modern olarak gözükse de nispeten öyle olmakla beraber doğallığını kaybetmiştir. Doğanın boşluk kabul etmemesi de şehir insanlarının hayatında bir gedik oluşturmuştur. Bu gedik de şehrin dinamiğini oluştururken, bazı şeylerin yozlaşmasına neden olmuştur.

Köy Hayatıyla Şehir Hayatını Karşılaştıran Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Admin dedi ki:

  10Numara 5yıldız SüPeR

 2. gülşen dedi ki:

  bencede gereğinden fazla işime yaradı tam istediğim gibi sağ olun süpersiniz.

 3. Elif dedi ki:

  Köy hayatı ile şehir hayatı arasındaki farkları öğrenmek için araştırırken yazdığınız kompozisyona rastladım. Bu kompozisyon sayesinde daha kolay öğrendim. Yazınız çok bilgilendirici.

  1. Hjkk dedi ki:

   Aynen Elif sana katılıyorum

Yorum Yaz