Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Nisan 2021

Kovalent bağ nedir ve kaç çeşit kovalent bağ bulunur

Kovalent bağ nedir özellikleri hakkında kısa yazı. Kovalent bağ nedir ve kaç çeşit kovalent bağ bulunur

Kovalent bağ nedir, özellikleri nelerdir ve kaç çeşit kovalent bağ türü bulunur gibi soruların cevabını bu yazımızda edinebilirsiniz. Öncelikle kovalent bağ nedir tanımını yapalım.

Hidrojen elementinin ametaller ile yada diğer ametallerin kendi arasında oluşan, elektronların yörüngelerde ortak olarak bulundurulması ile meydana gelen bağa kovalent bağ denir.

Kovalent bağlar apolar ve polar olmak üzere ikiye ayrılırlar.

Apolar kovalent bağ:

Kutbu olmayan bağ türüdür. Yani negatif ve pozitif kutupları yoktur. İki adet hidrojen elementinin ortak olarak elektron kullandıkları bağ örnek olarak verilebilir. Kısacası aynı cins atomların arasında oluşup kutbu olmayan bağlara apolar kovalent bağ adı verilir.

Polar kovalent bağ:

Aynı olmayan ametallerin kendi arasında oluşturdukları bağ türüdür. Kutbu olan bağlardır. Elektronlar bu tip iki atom arasında eşit olmayan bir biçimde kullanıldığı için negatif ve pozitif kutuplar meydana gelir.

Örnek verecek olursak hidrojen ve flor atomları arasında oluşan bağa bakalım. Hidrojen ve flor son yörüngedeki elektronlarını paylaşarak bir polar kovalent bağ oluştururlar. Flor elektron alır çünkü çekim gücü fazladır. Yani elektron kısmi olarak florun olduğunu yöndedir. Bu nedenle de flor negatif, hidrojen ise pozitif yüklü sayılır ve kutuplaşma meydana gelir.

Kovalent bağ nedir ve kaç çeşit kovalent bağ bulunur kısaca hakkında yorumlarınızı hemen paylaşabilirsiniz. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz