Web sitemize hoşgeldiniz, 08 Aralık 2021

Kötü Zan Nedir Kısaca

Bu yazımızda kötü zan nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsanlar, birbirleri hakkında bazı düşüncelere sahip olurlar. Bu düşüncelerin oluşmasında bazen şahitlikler etkili olur. Şahit olunmadan düşünce sahibi olmak, zannetmektir. Zan, varsayım, tahmin, ihtimal üzerine konuşulan sözlerdir.

 

İyi zan, iyiye yormak, iyi düşünmek, iyi dileklerde bulunmak anlamındadır. Kötü zan, kötü bir niyetle, kötüye yormak, kötü düşünmek, kötülükle düşünmek anlamındadır.

Zannetmenin iyisi emredilmiştir. Kötü zan ise men edilmiştir. Bununla beraber insanlar zannetmenin çoğundan sakındırılmıştır. Yani insanların, şahit olmadan, enfüsi olarak hayali, tahmini, muhtemel ve melhuz konuşması yasaklanmıştır.

Kötü zan, insanların arasını bozar. Birlik ve beraberliği bozar. İnsanların birbirinden nefret etmesine sebep olur. Yuvaların dağılmasına, akraba ilişkilerinin bozulmasına, arkadaşlıkların sona ermesine, dostlukların bitmesine neden olur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. hilal dedi ki:

    Yazı için güzel olmuş. Hadi sen şeytanın avukatına gittin kötü muamele ediyo,nasıl tüm meslek mensuplarını zan altında bırakarak konuşursun? Bu kul hakkı değil mi?

Yorum Yaz