Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Aralık 2021

Koruma Memuru Şartları Neler, Başvurular Ne Zaman

30 bin koruma memuru alımı yapılacak. Koruma memuru alım şartları ve sınavı belli oldu. Koruma memuru olmak isteyenler aşağıdaki başvuru şartları yerine getirmekle birlikte bir de sınava tabi tutulacak. Koruma memurluğu başvuruları şartları  ve tarihi …

Emniyet Genel Müdürlüğü Koruma Dairesi Başkanlığı’na alınacak 30 bin yeni koruma memuru alımındaki kriterler belli oldu. Fiziki özelliklerin alımda daha etkili olacağı belirlenirken açıköğretim, örgün öğretim, meslek, Anadolu liseleri ile önlisans veya lisans programı mezunları da alım için başvuru yapabilecek.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre her alım döneminde 3 bin olmak üzere toplamda 30 bin koruma memuru alınacak. Başvuru için KPSS Ortaöğretim-Önlisans puan türünde en az 40 puan almış olma şartı aranacak. Bunun yanı sıra başvurularda erkeklerde boy uzunluğunun en az 1,72; kadınlardaysa 1,68 olma şartı getirildi. Yaş sınırıysa 28 olarak belirlendi. Açıköğretim liseleri de dahil olmak üzere bütün liselerden ve lisans-önlisans bölümü mezunlarından da alım yapılacağı açıklandı.

koruma memuru

Koruma memurları altı yıl zorunlu hizmetin ardından “kıdemli koruma memuru” statüsüne yükselecek. Meslekte yedinci yılını dolduran kıdemli koruma memurları, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yapacağı sınavda başarılı olmaları halinde polis kadrosuna alınabilecek. Polisliğe geçişte yüzde 10 kontenjan uygulanacak. Polis kadrosuna alınan bütün koruma memurları, polislerin yararlandığı her türlü terfi ve sosyal imkanlardan faydalanabilecek.

Polis okullarına her dönem 3 bin öğrenci kabul edilecek. Dört aylık temel eğitimin ardından koruma memuru adayları hemen göreve başlayacak. Silahlı olarak görev yapacak koruma memurları polislerden farklı olarak siyah üniformayla görev yapacak.

Koruma memurları; Başbakanlık, cumhurbaşkanlığı, bakanlıklar hariç bütün kamu kurumlarında ve resmi maçlarda, öğrenci yurtlarında ve devlet üniversitelerinde görev yapacaklar.  Polislere tanınan yetkilerin bir kısmı koruma memurlarına da tanınacak. Bir olaya anında müdahale edebilecek. Gerekli emir verildiği taktirde polis gibi delil toplama yetkisine sahip olabilecek. Sosyal güvenlik hakları da polislerle hemen hemen eşit konumda tutulacak.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, şu an Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı 29 bin koruma memurunun aktif görev yaptığını söyledi. Bu memurların daha verimli çalışması için en uygun birimlere dağıtımlarının yapılacağını söyleyen Güler, ilk etapta 10 bin memurun eğitileceğini açıkladı. Bu memurların emniyet hizmetleri biriminde çalışan korumalar olduğunu söyledi.

Bakan Güler, koruma memuru alımının yılsonuna doğru başlayacağını söyledi. Eylül ayından itibaren alım takvimi açıklanacak. Yılsonuna kadarsa 10 bin memur alınacak. Daha sonraki dönemlerde 20 bin memurun alımıyla birlikte sayı 30 bini bulmuş olacak. Eğitimin hemen ardından göreve başlayan bir koruma memuru aylık 1800-2000 TL arası bir maaş alacak ve kadrolu olacak.

Koruma memuru ve polis arasında yetki farklılıkları bulunacak. Ancak acil bir durumda koruma memurları da polis gibi hareket ederek olaylara müdahale edecek. Gerektiğinde delil toplanmasında da yardımcı olacak. Polisler olay yerine intikal edene kadar güvenliği koruma memurları sağlayacak.

Özel yetenek sınavıyla koruma memuru alımı yapılacak. Sınavı başarıyla kazanan memur adayları dört ay teorik, iki ay pratik ve saha eğitimleri aldıktan sonra göreve başlayacak. Polisler gibi kadrolu görev yapacak. Zorunlu hizmet süresini tamamlayıp Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yapacağı sınavda başarılı olan memurlar polis statüsüne alınacak ve polislere tanınan bütün yetki ve özlük haklarına sahip olacak.

Koruma Memuru Başvuruları ve Şartları Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. dilek dedi ki:

  yaş sınırının 28 olduğu kesinmi keşke 35 olsaymış:(

 2. funda dedi ki:

  2014 YILI koruma memurluğu alım sınavı başladı mı bilgisi olan var mı?başladıysa başvurular ne zman olacak?

 3. Osman dedi ki:

  yaş sınırı 25 mi? 28 mi? birisi bi cvp versin Allah askına

 4. belma dedi ki:

  mrb koruma memurunda yas sınırı kesin olarak belli oldumu bence yaş sınırı 30 olmalı işsiz lise mezunları yaralanmalı

  1. Adınız ... dedi ki:

   hatta 35 yaşa cıkarmaları lazım

 5. melek dedi ki:

  mrb koruma memuru başvuru ne zaman sınav tarihleri belli oldu mu bilgi verirseniz seviniriz

  1. fırat... dedi ki:

   merhaba korunma memuru başvuru ne zaman yapılıyor tam tarih ne zaman acaba bilgi verirseniz cok sevinirim

Yorum Yaz