Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Eylül 2021

Korozyon nedir nasıl önlenir

Korozyon nedir nasıl önlenir hakkında yazı. Korozyon nedir nasıl önlenir

Bu yazımızda korozyon ne demektir, korozyondan nasıl korunuruz gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Öncelikle korozyon tanımını yapalım. Metal veya metal olmayan bazı alaşımların oksitlenip veya diğer kimyasallarla etkileşip aşınma göstermesine korozyon denir.

Korozyon olayı her sene çelit yapımının yüzde 25’lik kısmında yok olmaya neden olur. Şehirlerin iklimi, yağmur suları ve deniz suyu korozyon meydana gelmesine neden olan etkenlerin başında gelir. Metal veya alaşımdan oluşan bir madde etkene maruz kalınca değişi şekillere gelir.

Korozyon tipleri ise şöyledir;

Kimyasal korozyon, elektrokimyasal korozyon, biyokimyasal korozyon ve mekanik korozyondur.

Korozyon olayından korunmak için ise yapabileceğimiz bazı şeyler mevcuttur. Korozyon ile mücadele ederken en iyi teknik kaplama yapmaktır. Koruyucu özellikteki kaplamalar ile çevredeki yapı arasında yalıtıcı bir şey koymak maddi olarak da ekonomik bir yöntemdir.

Kapmalar metal olmayan malzemelerden yapılabileceği gibi metallerden de üretilebilir. Bazı hallerde de yüzeyden bir koruma yapacak film yöntemi uygun olabilir.

Korozyon nedir nasıl önlenir hakkındaki yorumlarınızı hemen paylaşabilirsiniz. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Ömer dedi ki:

    Selamlar bir sorum olacaktı

    Saf suyu bozmadan korozyon önleme yapılabilir mi? Yani likit bir kimyasal düşün saf suya katıyoruz ve suyun saflığı bozulmuyor mümkün müdür acaba ?

Yorum Yaz