Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Kasım 2020

Körle Yatan Şaşı Kalkar Kompozisyon

Aşağıda körle yatan şaşı kalkar kompozisyon kısaca olarak ele alacağız.

İnsanların alışkanlıklar kazanması sosyal hayatta daha çok karşılarına çıkar. Arkadaş çevresi insanların değişmeyen mizaç ve karakterlerini bir anda değiştirebilir. Kişi arkadaşının hareketleri üzere hareket eder. Toplum psikolojisinde her yerde bu böyledir. İnsanın arkadaşları, alacağı kararlarda doğrudan etkilidir.

Arkadaş çevresi kişinin sosyal ve kişisel durumunu gösterir. İyiler iyileri sever, kötüler kötüleri sever. Çalışkanlar çalışkanları, tembeller tembelleri sever. İki zıt insan bir araya geldiğinde de muhakkak birbirinden etkilenir. İnsanların birbirinden etkilenmesi özenmeye bağlı olarak da değişir.

Genelde idealleri olmayan ve belli bir düşünce yapısına sahip olmayan insanların başkalarından etkilenmesi mümkündür. Bu nedenle atalarımız körle yatan şaşı kalkar diye bir söz söylemişlerdir. Yani iki kişi birbirinden mutlaka etkilenir. bir arada durdukları, birbirleriyle ilişki kurdukları sürece huyları, davranışları muhakkak birbirlerine benzer.

Sevmek ve nefret etmek bunun dışındadır. Bir insan sevdiği birinde kendinden bir takım özellikler gördüğü için yakınlık içinde bulunur. Bir insan nefret ettiği birinden kendine uzak olduğundan uzak durur. Benzemek ise daha da soyut olarak doğrudan bir arada dura dura gerçekleşir.

Tıpkı meyvelerin bir renkten başka bir renge geçmesi gibidir. Üzüm üzüme baka baka kızarır sözü de bundan hareketle söylenmiştir. Körle yatan şaşı kalkar sözü de bunu ifade etmektedir.

Körle Yatan Şaşı Kalkar Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. barbaros dedi ki:

    Bu atasözünden çok sıkıldım. Annem bazı arkadaşlarımdan hoşnut olmaz. En ufak şey de hemen bana körle yatan şaşı kalkar der :) Bu atasözünü kim demişse hiç iyi etmemiş

Yorum Yaz