KOP Projesi Hakkında Kısa Bilgi

Bu yazımızda KOP projesi hakkında kısa bilgi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Ülkemiz, üç tarafı denizlerle çevrili bir de iç denize sahip olarak, karalar üstünde birçok göl ve akarsu barındıran bir ülkedir. Anadolu coğrafyası üzerine kurulu olan ülkemizde üç farklı iklim tipi görülmektedir.

Ilıman kuşak ülkelerinden biri olan Türkiye’de, dört mevsim yaşanmaktadır. Coğrafyası batıdan doğuya doğru yükseltinin arttığı, bitki örtüsü ormanlar, makiler, bozkırlar ve dağ çayırları olan özelliklere sahiptir.

Ülkemizde coğrafi çeşitlilik, bitki ve hayvan çeşitliliği gibi biyoçeşitliliğe sebep olsa da tarım ve hayvancılıkta bazı bölgelerimizde iklim, yeryüzü şekilleri, toprak yapısı ve özellikleri bakımından sulama sorunları yaşanmaktadır.

Bu bölgelerden biri de İç Anadolu Bölgesi’dir. İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan Konya Ovası, Türkiye’nin en geniş ovası olarak Buğday Ambarı şeklinde tasvir edilmektedir. Yeraltı ve yerüstü toprak özelliği bakımından eşsizdir.

Konya Ovası, birkaç geniş ovanın birleşmesiyle oluşan bir düzlüktür. Burada tarım verimliliğini arttırmak için bazı bölgelerde iyileştirme ve kalkınma amaçlı projeler öne sürülmektedir. Tıpkı GAP olduğu gibi bir proje bulunmaktadır.

Bu projenin adı Konya Ovası Projesi’dir. KOP, Konya Ovası’nın kalkınması ve verimliliğin artması için birkaç projenin bir araya getirilmesiyle oluşmuştur.

11 ayrı sulama projesinin yer aldığı KOP, yaklaşık 50 bin kilometrekarelik alanda uygulanmaktadır. Konya Ovası Türkiye’nin 1/16’sı kadardır. Bu nedenle KOP devasa bir projesidir. Konya gibi çoraklaşma ve kuraklaşmanın başlamasıyla çölleşmeye yaklaşan bir coğrafyada can suyu nispetinde değeri vardır.

KOP Projesi Hakkında Kısa Bilgi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

10 yorum

  1. Ben pek memnun kalmadim açıkçası konya ovasi projesinin hangi illeri kapsadığını ve hangi akarsuyun kullanıldığını anlatmamişsiniz yani diğer bilgiler de önemli tabi ama ben kpss ogrencisiyim bana kısa bilgi olarak bunlar lazim
    Not; Konya, Niğde, Karaman,Aksaray şehirlerini kapsıyor ama hangi akarsu (lar) kullanıldığını bilmiyorum, busayfaniz için büyük bir eksik. 😊teşekkürler.

  2. Ben pek memnun kalmadim açıkçası konya ovasinin hangi illeri kapsadığını ve hangi akarsuyun kullanıldığını anlatmamişsiniz yani diğer bilgiler de önemli tabi ama ben kpss ogrencisiyim bana kısa bilgi olarak bunlar lazim
    Not; Konya, Niğde, Karaman,Aksaray şehirlerini kapsıyor ama hangi akarsu (lar) kullanıldığını bilmiyorum, busayfaniz için büyük bir eksik. 😊teşekkürler.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.