Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Konularına Göre Romanlar Nelerdir

Bu sayfamızda konularına göre romanlar nelerdir sorusunun cevabını vererek konularına göre roman örnekleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Yaşanmış ve ya yaşanması mümkün bir olayın ayrıntılarına inilerek yer, zaman ve kahramanlar etrafında anlatıldığı olay yazılarına roman adı verilmektedir. Romanlar konularına göre şu şekilde sınıflandırılmaktadır:

*Sosyal roman: Günlük hayatın ve sosyal yapının esere yansıtılarak anlatıldığı romanlardır. Bu romanlarda toplumun yaşantısı, gelenek ve görenekleri, geçirdiği değişiklikler olduğu gibi esere yansımaktadır.

*Tarihi roman: Tarihi bir konunun ele alınarak bu konunun tarihin seyri içinde anlatıldığı roman türüdür. Edebiyatımızda ilk tarihi roman örneğini Namık kemal Cezmi adlı eseriyle vermiştir.

*Macera romanı: Her zaman karşılaşılması mümkün olmayan, ilgin ve heyecanlı olayların anlatıldığı roman türüdür. Bu romanlara serüven romanı adı da verilmektedir.

*Psikolojik roman: Kahramanların ruh hallerini anlatan, bu ruh hallerini ayrıntıları ile tasvir eden romanlara psikolojik roman adı verilmektedir.

Romanlar Konularına Göre Kaça Ayrılır Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz