Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Şubat 2021

Konjugasyon Nedir Kısaca

Bu yazımızda konjugasyon nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Biyoloji canlılar ve canlıların çevreyle olan ilişkilerini inceler. Biyolojik olarak hücre boyutunda yapılan incelemeler ve çalışmalar yeni terimlerin literatüre girmesine neden olmuştur. Bunlardan biri de konjugasyon terimidir.

Konjugasyon, iki hücrenin geçici olarak gen alışverişinde bulunurken, eşeyli bir birleşme sonucunda çoğalmanın olmadığı bir olaydır. Nükleer maddeler, geçici olarak hücreler arasında değişmektedir. Bakteriyel olarak meydana geldiği gibi DNA’larda da bir hücreden diğerine bir konjugasyon tüpü aracılığıyla gerçekleşir.

Konjugasyon, yatay bir transfer işlemidir. Hücre teması sırasında gen alışverişinin sağlanmasıyla meydana gelir. Herhangi bir cinsel birleşmeye benzetilmemesi gerekir. Hücre teması çekirdekteki gen aktarımının işlevsel boyutunu oluşturur.

Genetik aktarımdan sonra gen aktarımı olan hücrede bazı özelliklerin ortaya çıkması söz konusu olabilir. Örneğin antibiyotik bir direnme refleksi kazanan hücre olabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Pelin dedi ki:

    Çok kısa açiklama

  2. Şeyda dedi ki:

    Konjugasyon nedir çok araştırma yaptım ama bir türlü sizin gibi kısa ve direk cevabı açıklayan bir site bulamamıştım çok güzel bir yazı olmuş benim büyük bir ödev yükünden kurtardınız.

Yorum Yaz