Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Kasım 2020

Konferans Nedir Nasıl Yapılır

Konferans Nasıl Yapılır, Konferans Nedir Kısaca

Konferans Özellikleri

Uzman bir kişinin güncel bir olay hakkında bir topluluğu aydınlatmak amacıyla görüşlerini paylaşmak için kullandığı sözlü anlatım türüne konferans denir. Nutukla büyük ölçüde benzeşse de bazı farklılıkları vardır.

Nutuk, dinleyicileri coşturucu bir etkiye sahipken konferansta amaç sadece bilgilendirmektir. Konferanslar genellikle bilimsel ve akademik alanlardaki konuları ilgilendirir. Bu yüzden konferans dinleyicisi de o alanla ilgilenen veya ilgi duyan kimselerden oluşur. Nutuk açık ortamlarda verilebildiği gibi konferans kapalı salonlarda verilir. Genellikle konuları kültür, sanat, ekonomi ve siyasettir.

Konferanslarda konuşmacılar konuşacakları konu hakkında bir ön hazırlık yaparlar. Bu yüzden konuşmacının alanında bilgi sahibi olması beklenir. Konferans sırasında topluluğu yormayacak şekilde konuşmalıdır. Konferansta konuşacağı konunun metnini önceden hazırlamalı, konuşma sırasında da bu konuşmaya tamamen bakmadan, sadece ana temalar üzerinde durarak konferansa devam etmelidir. Konunun dinleyiciler tarafından daha iyi anlaşılabilmesi için o konu hakkında güncel örneklerden veya görsellerden faydalanmak da mümkündür. İyi bir konuşmacı, seyircilerden gelen tepkilere göre hareket eder. Eğer seyirci konuyu derinlemesine incelemek istiyorsa konferansı veren konuşmacı da buna uyar. Konferanslar bazen izleyicilerin katılabileceği şekilde interaktif olabilir.

Konferanslarda bir başkan ve konuşmacılar vardır. Başkan önce konuşmacıları tanıtır, ardından konuşmacıların hangi konulardan bahsedeceğini izleyiciye açıklar. Ardından konuşmacılara belli süreler tanıyarak konuşmalarını yapmasını sağlar. Konuşmalar bittikten sonra seyircilere söz vererek soru-cevap kısmında seyirciyle muhatap olur. Konferansı veren kişinin mutlaka seyircilere söz hakkı tanıması ve kendisine verilen süre sınırını aşmaması gerekir.

Konferans Özellikleri Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. merve dedi ki:

    Merhaba ben eğitim fakültesinde okuyorum ve bir konferans vermem gerekiyor hangi konularda verebilirim? Şimdiden teşekkürler.

Yorum Yaz