Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Kasım 2020

Konargöçer Hayat Tarzında Uygulanan Eğitim Sistemi ile Yerleşik Hayat Tarzında Uygulanan Eğitim Sistemini Karşılaştırınız.

Aşağıda konargöçer hayat tarzında uygulanan eğitim sistemi ile yerleşik hayat tarzında uygulanan eğitim sistemini karşılaştırınız kısaca olarak ele alacağız.

Konargöçer ve yerleşik hayat tarzı toplumlarında toplumsal olarak eğitim, kültür, sanat bakımından belli başlı farklılıklar bulunmaktadır. Bu farklılıklar en çok Hun, Kök Türk ve Uygur Devletleri’nde kendini göstermektedir. Hun ve Kök Türk devletleri konargöçer özellikte iken Uygur Devleti yerleşik hayat düzeninde yaşamıştır.

Konargöçer toplumlarda hayat tarzı olarak eğitim faaliyetleri hayatta kalmaya yönelik olarak atıcılık, avcılık ve binicilik öğrenilmesi ile çadırlarda ve meralarda gerçekleşmiştir. Yerleşik hayat düzeni toplumlarında da eğitim faaliyetleri mimari açıdan belirli yapılar içinde kitabi olarak gelişme göstermiştir. Böylece iki farklı eğitim anlayışı ortaya çıkmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Çağıl dedi ki:

    harbiden süper arkadaşlar, Konargöçer Hayat Tarzında Uygulanan Eğitim Sistemi ile Yerleşik Hayat Tarzında Uygulanan Eğitim Sistemini Karşılaştırınız. hemen deftere geçirdim, Tunceli okulları arasında sınavlarda hep birinci gelmemi bu hızıma borçluyum. tembellere kapak olsun.

Yorum Yaz