Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Ocak 2022

Komşuluk Ve Akrabalık İlişkileri Nasıl Olmalıdır İlgili Yazı

Bu yazımızda komşuluk ve akrabalık ilişkileri nasıl olmalıdır ilgili yazı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Komşuluk ve akrabalık ilişkileri toplumu bir arada tutan sosyal ilişkilerdir. Özellikle evlilikle edinilen bu ilişkiler insanın bireysel olarak sosyalleşme süreciyle başlayarak topluma uyum sağlama süreçlerini içerir.

 

Bizim toplumumuzda komşuluk ve akrabalık ilişkileri gelenek ve görenekler bakımında, örf ve adetler dolaysıyla ve dini inanışlar yoluyla oldukça önemlidir. Bir insanı tanımak ve o insan hakkında hüküm vermek için onu komşularından sorarız. Komşusu kendisinden eminse o kişi hakkında şüpheye yer verilmez.

Öte yandan komşuluk ilişkilerinde yardımlaşma, dayanışma ve paylaşma oldukça önemlidir. Bir insanın kendisinden önce komşusunu düşünmesi de sosyal anlamda bir inceliktir. Böylece insani ilişkiler gelişir ve insanlık biraz daha değer kazanır.

Bu nedenlerle komşuluk ilişkileri kuvvetli bağlarla kurulmalıdır. İyi günde, kötü günde, hastalıkta, sağlıkta yardımlaşma, paylaşma ve dayanışma duygu ve düşünceleri terk edilmemelidir.

İnsanların akrabalık ilişkileri de komşuluk ilişkileri kadar önemlidir. Akrabalık, yakınlık demektir. Evlilik yoluyla genişletilir. İnsanların akrabalarına olan yakınlığı iyiliği, güzelliği, doğruluğu, yardımlaşmayı sağlamalarıyla kuvvetlenir.

Bu nedenle her şeyde olduğu gibi toplumsal değerlerin korunmasında ve yayılmasında da en yakınımızda olan kişilerden başlayarak hareket etmeliyiz. Böylece iyilik etkisini daha kolay yayabiliriz. Sosyal açıdan komşuluk ve akrabalık bir zincirinin halkaları gibi birbirine bağlıdır. Bu nedenle bu zincirin kopmadan korunması gerekir.

Komşuluk Ve Akrabalık İlişkileri Nasıl Olmalıdır İlgili Yazı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Crazy Game dedi ki:

  Harika bu site güvenilir olduğu kadar da başarılı ve çok yardımcı olan bir site….

  CRAZY GAME ((eodev teknik direktör editör))

 2. elif dedi ki:

  Guzel bu bilgiyi benim için hazırlayanlara teşekkürler. ödevim bitti sayenizde harikasınız

 3. Pınar dedi ki:

  Çok sağolun

 4. Pınar dedi ki:

  Çok güzel

Yorum Yaz