Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Mayıs 2022

Komşuluk ile İlgili Hadisler ve Ayetler

Aşağıda komşuluk ile ilgili hadisler ve ayetler kısaca olarak ele alacağız.

Komşuluk ilişkileri, toplumda birlik ve beraberliğin sağlanması, huzur ve barış ortamının korunması için çok önemlidir. İslam’da insan haklarının korunması kapsamında komşuluk ilişkileri ele alınmaktadır. İnsani ilişkilerde komşuluk ilişkileri sosyal düzen açısından bir hükme bağlanmaktadır.

Bir insanın komşunun hayatına göre hayatını şekillendirdiği insan fıtratında olan sosyal bir gerçektir. Bu gerçekliği ihdas eden İslam, komşuluk ilişkilerinin korunması ve sosyal ilişkilerin dini değerlere uygun olarak yapılması gerekliliğini ortaya koymuştur. Bu nedenle komşuluğa önem veren hadisler ve ayetler bulunmaktadır.

Komşuluk ile ilgili hadisler ve ayetler şu şekildedir:

“Cebrâil bana komşuya iyilik etmeyi o kadar tavsiye etti ki neredeyse komşuyu komşuya mirasçı kılacak zannettim.”(Buhârî Edeb 28;Müslim Birr 140 141)

4/36- Allah’a ibadet edin ve ona hiçbir şeyi ortak koşmayın. Ana babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya, elinizin altındakilere iyilik edin. Şüphesiz, Allah kibirlenen ve övünen kimseleri sevmez.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz