Kompozisyon Nedir Nasıl Yazılır Kısaca

p20

Bu yazımızda kompozisyon nedir nasıl yazılır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Kompozisyon bir Edebiyat terimidir. Edebiyata ait olan bu türde her konu hakkında yazı yazılabilir. Kompozisyon birbiri arasında neden – sonuç, koşul – sonuç, amaç – sonuç ilişkiler örüntüsü bulanan her şey için kullanılabilir.

Özellik yazılı edebiyatta, bütüncül ve nedensel olma gayreti içinde ilişkiler kuran yazılara kompozisyon denir. Belli bir sistematiği ve pratiği olan yazılardır. Bu yazılarda giriş, gelişme ve sonuç bölümleri bulunur.

Giriş bölümünde eğer yazı üzerinde çalışılıyorsa yazar, yazının konusunu belirtir. Muhatabının durumuna göre konunun başlaması gereken yeri belirler ve kısa cümlelerle bunu sunar.

Gelişme bölümünde eğer yazı üzerinde çalışılıyorsa, ana fikir etrafında yan düşüncelerle ve örneklerle anlatılan konu desteklenir. Yazının türüne göre muhatabın kafasında belirebilecek sorulara cevap niteliğinde aktarımlar yapılır.

Sonuç bölümünde bir yazı üzerinde çalışılıyorsa, yazar varmak istediği kanıyı genelleyerek ve çeşitli kaynaklara işaret ederek yazıyı bitirir.

Edebiyatta kompozisyon çalışması bir fikir ilişkileri bütününün nedensellik çerçevesinde belli kurallarla yazı şeklinde örülmesidir. Bu sanatta, mimaride, sinemada, tiyatroda gerçekleşebilir.

Sanatta bir resim ortaya koyan kişi derdini renklerin geçişiyle açıktan koyuya ya da tam tersi bir örüntüyle sunabilir. Mimaride dikey çizgileri yatay çizgiler belli silsile içinde takip ediyorsa bu da bir kompozisyondur. Tiyatro ve sinemada, sanatsal açıdan renk geçişleri, dekor, kostüm ilişkileri bir kompozisyon örneği olabilir.

Kompozisyon Nedir Nasıl Yazılır Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.